Annons
Artiklar > Länktips: Få koll på brännvidden

Länktips: Få koll på brännvidden

Normal 0 21 false false false SV X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

En del av er kanske redan känner till den här sidan, men den är ändå värd att tipsas om. På Nikkor Lens Simulator kan man virtuellt testa olika brännvidder, allt från 10mm till 600mm.

Dra i reglagen för att se hur olika brännvidder (vidvinkel till supertele) påverkar bildytan, tillsammans med kamerans sensorstorlek (FX eller DX).
Kanske inte helt verklighetstroget, men ändå lite kul.

Nikkor Lens Simulator.



Publicerad 2010-05-31.

3 Kommentarer

Don Ricardo 2010-05-31 22:52  
Grimmer 2010-06-01 07:14  
Lite halvfusk. Jag jämförde en zoom på 16mm med ett 16mm fisheye och det gav ingen skillnad.
matsjak 2010-06-04 09:50  
Det verkar bara vara betrakningsvinklen den simulerar vid ett bestämt avstånd och bländare. Inte så upphetsande......
Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Merläsning

ANNONS
Spara 5000 på Fujifilm GF-objektiv hos Götaplatsens Foto