Att måla med ljus
Är det någon som ser våra bilder eller läser våra bloggar?
Hej alla glada fotografer!
En dag satt jag och lyssnade på radioprogrammet ”Spånarna” Där tog Jonas Hallberg upp en intressant frågeställning om bloggning. Ungefär så här menade han att det var. Citat ”massor av bloggare förekommer på nätet och man skriver om allt möjligt men ingen läser vad som skrivs” slut citat. Det ligger säkert mycket i det för vist bloggas det om det mesta.
Och så till nästa påstående. Något liknande är det med fotograferandet. För några år sedan eller förre digitalfototiden fotade vi och gjorde i stort sett endast pappersbilder som man oftast satt in i album och kunde ju ganska lätt titta på när som helst. Något senare kom diabilden och då blev det jämförelsevis mycket högre kvalitet på tittandet. Bilderna kunde med fördel projekteras på en större duk och njutbarheten ökade vid tittandet men det blev mera omständligt att titta. Troligen blev det ofta så att många av de diabilder som togs blev stående i sina boxar.
Nu när vi fotar digitalt har möjligheten att ta stora mängder bilder ökat avsevärd jämfört med allt som tidigare existerat. Det finns kameror för den lilla plånboken. Kamerorna är lätta att hantera och ger bilder med ganska hög kvalitet. Det går snabbt och enkelt att titta på bilderna i en dator, som för övrigt de flesta familjer är ägare till. Det går också ganska lätt att få fina utskrifter till rimliga priser.
Att få visa upp våra bilder är säkert för de flesta av oss det största nöjet med fotograferandet, det är bara det att vem vill titta på bilderna.
Själv har jag vald att skriva ut några få väl valda bilder i A4 av bästa papperskvalitet men också arrangera bildspel som kan visas både på dator och via TV. Det gäller bara att vara noggrann med valet. Har man vald fel, märks det snart på publiken.
Mitt kanske mest spännande sätt att visa bilder på är att lägga ut dem på nätet, bla. Fotosidan.se där jag har några hundra bilder. Här kommer dock problemet igen. Vem vill titta på dem? Det finns säkert många viktiga faktorer. De främsta är nog att det vimlar av spännande bilder och massor av dem är mycket bättre än mina, så man ska vara mycket aktiv och duktig för att få många besökare.
Så vad gör vi som inte får så många besökare? Vi behöver ju besökare som kan ge oss sådan kritik att vi kan hävda oss men om vi nu blir lika duktiga som alla andra, hur blir det då? Får vi då fler besökare eller…? Fundera på det du…
Ojdå…! Nu blev vist det här inlägget för långt, så då är det nog ingen som orkar läsa det. Vad händer då med mina funderingar?
Hälsningar
Jörn Andersen