I fotonernas värld
Vinterpromenad 3 feb - mitten
Då följer här fortsättningen på vinterpromenaden i "hemmaskogen" på Nävlingeåsen i Skåne. Molnen börjar skymma solen mer nu, men ibland lyser den igenom. Vid rundans södra "vändpunkt" kommer jag igenom hagmarker där hästar betar på sommaren. Vilken är den bästa bilden bland dessa fem?
Vinterpromenad 3 feb - början
Förra söndagen var fin och jag bestämde mig för att gå en lång promenad med hunden i skogen hemmavid, som är på Nävlingeåsen i Skåne. Normalt tar den här rundan ungefär två timmar, men med diverse fotostopp blev det nästan tre den här gången. Det låg en hel del nysnö i terrängen och på träden, så det gjorde, enligt mitt tycke, naturen ännu mer bildskön.
Det var soligt till att börja med, men med tiden drog det in moln, så det var ett varierande fotoljus. Det blev ganska många bilder på minneskortet, och även om inte alla kommer med i bloggen, så delar jag det ändå på tre blogginlägg. Detta är det första. Någon bild som är bättre än de andra?
#3
De här ängsmarkerna betades tills inte för så länge sedan, men nu har de varit övergivna några år. Vad kommer att hända i framtiden? Växer de bara igen? Blir de en granplantering? (Även nästa bild)
#5
Jag hade svårt att få till en bra komposition i bokskogen. Svårt att se skogen för alla träd! Ljuset skulle vara passande också och inte för hårt.
En lattjo liten pryl! (Raynox)
Inspirerad av Heléne Alklid, som bloggar flitigt här på Fotosidan, så köpte jag en Raynox DCR-250 makroförsättslins. Nu är jag mycket frusen om fingrarna, så utetester får nog vänta lite tills det blir en lite varmare årstid. Krukväxterna hemma har fått stå modell så länge.
Jag ville testa närgränsen och satte på både mellanring och raynoxlinsen på mitt 105 mm makro och fokuserade sedan så nära jag kunde. Det här ger en förstoringsgrad på ungefär 2,5 gånger. Uj, uj vad det blir skakigt! Stativ eller mycket snabba slutartider är det som gäller för skarpa bilder. Jag tycker skärpan blir riktigt bra, i varje fall om man bländar ner något. Skärpedjupet är förstås väldigt kort vid de här förstoringsgraderna, men jag är nöjd med resultatet, särskilt med tanke på att "prylen" inte är särskilt dyr.
#1
Den heter våreld på våren och höstglöd på hösten, men den här årstiden - "vinterbrasa"? Bländare 8, beskuren.
#2
Sankt Paula. Bländare 11, inte beskuren.
Stockholm i vinterskrud
Mitt arbete för mig ofta till Stockholm och jag har åtminstone kompaktkameran med mig. Eftersom jag arbetar på dagarna, så återstår det bara att fotografera i mörkret på kvällarna, eller möjligen på morgonen när det är på väg att ljusna. Här följer ett gäng bilder från Kungliga Hufvudstaden tagna i januari 2013. Någon bild som blivit extra lyckad?
#1
Sundbyberg en disig morgon.
#2
Månsken på gångväg vid Blockhusudden.
#6
Slussen. Övergiven verkstad.
#7
Utsikt från Blockhusudden mot Nacka.
#8
Numera kan man åka spårvagn från Sergels Torg till Waldemarsudde.
Minns snön i december
Ja, vi har fått ny snö i Skåne efter mildvädret runt nyår. Vi hade en hel del i december också och en dag när vädret var vackert och snön låg vit på träden så åkte jag en liten tur bort mot Södra Rörum i mellersta Skåne. Jag tyckte det var så vackert att jag bara stannade bilen och gick en runda på ängarna och i lundarna. Bland annat fick jag med mig de här bilderna. Ha en bra helg!
#1
#2