Jag och min kamera.

Här kommer det att finnas mycket bilder, hoppas jag:)

En regnig helg

Jag har varit ledig i 4 dagar och det har regnat varje dag. Man blir inte så sugen att gå ut i regn och bara 6 gr varmt, men efter information om att en mandarinand har setts i Stadsparken, så var vi snabbt ute med våra kameror.

Mandarinand.

Några av fåglarna i parken såg riktigt blöta ut.
Gråsparv.

Duva

Vi åkte även på en tur till hjorthägnet vid Stora Sundby slott. Hjortarna är ganska skygga den här tiden, det är lättare på hösten omkring brunsten. Men dom här herrarna var tillräckligt nära för en bild.

Jag gillar miljön i hjorthägnet, det finns många gamla ekar och stenar med mossa.

Det finns många fåglar i hägnet.
Grågäss.

Sädesärla.

När vi kom ut ur hägnet såg vi några hägrar, här är en av dom.

På stalltaket satt det ett par turkduvor.

Vi såg även 2 st havsörnar. Trots vädret så fick 2 st trevlig utflykter, så nu orkar man jobba igen.

Postat 2025-04-21 18:49 | Läst 169 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Backsippor och Mosippor

Igår hade vi vägarna förbi Sofiebergsåsen, en plats där det finns mycket backsippor. Vi har haft en kyligare period och dom backsipporna som hade hunnit slå ut innan kylan var nu ganska hängiga och lite slitna. Men det fanns mycket knoppar så om ett par där finns det nya blommor.

Så nu lite bilder på backsipporna.

Jag såg även en humla som flög mellan blommorna.

Sen tog vi en liten omväg förbi mosipporna.

Postat 2025-04-13 17:15 | Läst 262 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera