BengtsBilder

Diverse bilder från min vardag och lite annat. All photographs in this blog © Bengt Gustafsson, Bengts Bilder.

17-32 Madeira 2

Under första veckan i Funchal vandrade vi runt i staden men tog oss även utanför på vandringar.
Med linbana tar man sig enkelt upp till Monte, men man bör vara ute tidigt, det är ibland långa köer till uppfarten.
Kön till biljetterna var inte lång, men de har "dolt" kön till gondolerna lite grann. Vi köpte biljetter, men då dessa inte har någon speciell giltighetstid tog vi bussen upp denna dag. 
Någon dag senare tog vi linbanan upp, men då det började regna i Monte då vi kom upp, åt vi lunch och tog sedan en buss ned igen.
Men turen gav möjlighet till några bilder.



Det finns många obebodda hus i olika stadier av förfall, vi fick veta att arvs/skatteregler gjorde att många inte kan ta över ärvda hus och de får stå outnyttjade.

I Monte finns en katedral som påbörjades 1741. Här ligger Karl I av Österrike begravd

Invändigt finns många dekorationer

Från Monte kan man åka släde ned till staden, inget vi prövade.

Vi valde att vandra en annan väg, erosion är ett problem på Madeira och då och då stöter man på hinder.

Det här var en relativt lätt vandring med bred stenlagd gång

Lite blommor fanns det

och vyerna är fina

Vi hittade en del frön från träden som vi inte artbestämde

Vyn ned mot Funchal
Det blev en lite längre promenad ned än vad vi tänkt då vi missade en buss och väntetiden var närmare en timme till nästa buss.
Som tur var stötte vi på en taxi efter en timmes promenad som just lämnat en kund. Han erbjöd oss ett bra pris på resan ned...

Postat 2025-03-07 11:18 | Läst 534 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

17-31 Madeira 1

4-20 januari 2025 tillbringade vi på Madeira för att ladda ljus i kroppen.
Det är en tid på året som vi båda finner tung, och att då ha förmånen att kunna resa till soligare områden uppskattar vi.
Denna resa hade vi hittat tre olika boenden, första tiden ett litet gårdshus mitt i Funchal, sedan en stuga en bit upp i bergen och till slut en mindre lägenhet i Lidoområdet.

Gårdshuset, det var fint invändigt ,en parkeringsytan utanför kunde ha varit roligare :-). Det centrala läget var dock mycket bra. På samma gata finns Fotografi museum



Det var mycket olika ljusinstallationer i samband med julfirandet

och vid torget i närheten av Katedralen var det marknad med olika uppträdanden

Flickorna i dörren kom ut då och då och gick runt i grupp.

Inomhusmarknaden mitt i stan fylld med grönsaker, blommor etc.

och fisk i en separat hall



Utsikt över tak

Kvällssol ger fint ljus

Det finns många konstverk på fasader och dörrar

Del av gamla stan, den gula byggnaden heter Forte de São Tiago

Ett torn på Forte de São Tiago

Postat 2025-03-05 11:41 | Läst 555 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

17-8 Dagstur till Gotska sandön

Mitt första besök på Gotska sandön, bara över dagen men tillräckligt för att vilja planera en längre resa dit.
Denna gång reste vi med några äldre vänner så vi anpassade oss till deras tempo, de har varit minst 10 gånger på ön.
En ganska dimmig morgon då vi åkte från Nynäshamn, men ju närmare vi kom desto mer tittade solen fram.
Det hängde regn i luften hela dagen, och åskan mullrade en del. Vi fick några regnstänk, sådär att man hann sätta på sig regnjackan och en kort stund senare kunde man vika ihop den igen

Vi promenerade bara till säludden fram och tillbaka från Las Palomas, lunchen intogs vid säludden, En ensam säl visade sig ganska långt ut och jag brydde mig inte om att fotografera den. Däremot fanns det en stor flock svanar och en hel del skarvar och måsar.

De höll på med svedjebränning i närheten av stigen mot säludden och där blev det några bilder.


1


2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12 jag höll på att gå rakt på denna spindel, då jag tittade åt ett annat håll. Den höll på att spinna ett stort nät över stigen

13

14

15

16

17 den enda av sin sort på plats

18

19 bländare 22, ISO 64 1/13 sek

20 det låg många maneter uppspolade på stranden

21

22

23 nattens regn lämnade spår i sanden

24

25

26

Postat 2024-09-03 09:53 | Läst 1092 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

17-5 På resa

På resa till Yttre Hebriderna, med stopp i Edinburgh före och efter.

Dag 2 lämnade vi Edinburgh och tog tåget till Dalmeny för att titta på Forthbroarna som vi fått tips om.
 Forth Bridge eller Forth Rail Bridge) är en järnvägsbro över Firth of Forth i Skottland, väster om Edinburgh, byggd 1883-1890. Bron var ett av de största broprojekten på den tiden och höll världsrekordet för brospännvidd i 40 år. Den blev 2015 upptagen på Unescos världsarvslista. (Wikipedia)

Bro nr 2 som man kan gå över är en vägbro vägbro över Den är 2515 meter lång och med ett 1006 meter långt hängbrospann, liknar Golden Gate bron. Vi vandrade fram och tillbaka över bron.


Bro nr 3 invigdes 2017 då biltrafiken ökat betydligt, jag hittade ingen svensk text om denna bro: The 1.7 miles (2.7km) structure is the longest 3-tower, cable-stayed bridge in the world. It is also by far the largest to feature cables which cross mid-span.


En vy över bro 2 med bro 3 i bakgrunden


Det var lågvatten

Men på kajen pågick en bröllopsfotografering, här var uppgiftten att gå mot fotografen och se glada ut

Bruden ensam

Postat 2024-07-13 22:41 | Läst 1283 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

18-91 Helg i Lund 1

Min fru blev inbjuden att hålla stickkurser i Lund den 11-12 november. Då det var en hel del material som skulle med tog vi bilen ned redan på torsdagen.
Fredagen ägnade vi åt Kulturen i Lund och Skissernas Museum sedan var vi fullmatade med intryck. Skissernas Museum behöver jag återvända till då det inte gick att ta in alla intryck på bara en eftermiddag och det finns mer att utforska på Kulturen. Som tur är ska vi tillbaka i mars 2024 för nya kurser.


Vi bodde på Lilla Hotellet som ligger väldigt centralt.

På vägen till Kulturen passerade vi Domkyrkan

Liberiet är en byggnad belägen i centrala Lund precis söder om Lunds domkyrka. Byggnaden dateras till 1400-talets senare del. Byggnadens användningsområde har ändrats flera gånger. Från början hade domkapitlet sitt bibliotek i byggnaden

En vacker byggnad i närheten av Domkyrkan
Locus Peccatorum : "Syndernas hus" Tidigare studentboende, numera kontor

Herrehuset inne på Kulturens område. Per Henrik Ling påbörjade huset men fick sedan uppdrag i Stockholm och flyttade innan huset var färdigt.

Skissernas Museum, jag fotograferade några av väggarna

Sonia Delaunay  Flygplan

Det finns förutom målningar många skulpturer 

Även detta en skulptur, men då jag höll på att fokusera tyckte jag mig se något annat i den suddiga bilden.


Så här ser den delen av skulpturen ut med rätt fokus

Postat 2023-11-16 11:41 | Läst 1516 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
1 2 3 ... 9 Nästa