Install the app
How to install the app on iOS
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en lite för gammal webbläsare.
Vilken kamera med elektronisk slutare?
- Trådstartare TLEC
- Start datum
cango
Avslutat medlemskap
gPhoto är ett program som lyder under GPL så källkoden är tillgänglig. Exakt vilka kameror man kan styra med programmet vet jag ej, men det står nog på dess websida.
gphoto är för unix-system och TS ville ha för win10.
nutte
Aktiv medlem
Du kanske kan få lite inspiration här - det är ju en del bekymmer med att scanna film (jag brukar bara filma in den, gärna i 50p, brukar bli någotsånär ok)
https://www.mwa-nova.com/flashscan_HD.html
https://www.mwa-nova.com/flashscan_HD.html
PMD
Aktiv medlem
Det går förmodligen att anpassa till Windows. Windows är numera hyfsat Posixkompatibelt.gphoto är för unix-system och TS ville ha för win10.
PMD
Aktiv medlem
Det finns också firmor (i Sverige) som erbjuder tjänsten att scanna smalfilm. Fanns åtminstone för några år sen som var sist jag kollade. Det är förmodligen billigare än att bygga egen utrustning för ändamålet, så länge det rör sig om någotsånär rimliga mängder smalfilm.Du kanske kan få lite inspiration här - det är ju en del bekymmer med att scanna film (jag brukar bara filma in den, gärna i 50p, brukar bli någotsånär ok)
https://www.mwa-nova.com/flashscan_HD.html
Har man ett jättearkiv så kanske det lönar sig att bygga eget, och om det är ett hobbyprojekt så är det förstås roligare att bygga eget än att lämna bort jobbet.
nutte
Aktiv medlem
Det finns också firmor (i Sverige) som erbjuder tjänsten att scanna smalfilm. Fanns åtminstone för några år sen som var sist jag kollade. Det är förmodligen billigare än att bygga egen utrustning för ändamålet, så länge det rör sig om någotsånär rimliga mängder smalfilm.
Har man ett jättearkiv så kanske det lönar sig att bygga eget, och om det är ett hobbyprojekt så är det förstås roligare att bygga eget än att lämna bort jobbet.
Jo, det finns massor med firmor, tex BGA http://www.bgavideo.com/sidor/smalfilm-till-dvd?gclid=CMrsr_vYlNQCFVaMGQodWxAPBg
Antar att TS gärna vill göra nåt intressant "hobbyprojekt" men det är nog rätt lätt att underskatta komplexiteten och kostnaden..