Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Vald ISO med SB-800 + D50?

Produkter
(logga in för att koppla)

mnilsson

Aktiv medlem
Är det någon som har en SB-800 till sin D50 som kan bekräfta eller dementera om man med denna kombination på blixten ser vilken ISO som är vald av kameran vid exponeringsmätningen. Detta är ju en sak som helt klart saknas i både display och sökare på D50:n.

Eller SB-800 visar bara iso om man ställer in det manuellt?

Visar SB-600 ISO på displayen överhuvudtaget?
 
Bara för att bekräfta:

Blixten visar alltså ISO vald av kameran för den aktuella exponeringen (om man kör med Auto ISO)?
 
Om jag ändrar ISO på kameran ändras den i displayen på blixten också. Om man nu inte kör den på helt manuell har jag för mig. Har inte provat det så mycket. Grym blixt förövrigt.
 
Och om du kör med Auto ISO (tex auto programmet) och håller nere avtrycket till hälften, ändras ISO:t på blixten med ljusförhållandena "i realtid" medan du håller avtrycket nere?
 
Njaa vet inte, använder inte ISO auto, provade just nu men fick inte kameran att ändra ISO med blixten på. Men om jag ändrar ISO på någon av kamerorna ändrar den direkt på blixten också. Någon annan får nog svara på det med ISO auto. Jag gillar att ha kontroll över valt ISO :)
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto