Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Vad har hänt med linsen?

Produkter
(logga in för att koppla)

lars2

Avslutat medlemskap
En äldre manuell Tamron SP 90mm 2,5 Macro, vad har hänt när det ser ut så här:
tamrron.jpg

Det som främst är inom den röda ringen är oregelbundna defekter på linsen som ligger under frontlinsen.
 
Jag är ingen expert men det som syns runt kanterna ser ut som intorkat vatten bara! Brukar se ut så på mina gluggar när det har kommit vatten på dom! Men jag förmodar att det inte är problemet!

/Mvh
Magnus
 
Jo det ser nog ut som vatten/vätska som torkat, problemet är att det förmodligen är på insidan. Jag har aldrig gett mig på att försöka montera isär ett objektiv kanske dags att lära sig. :)

Jag har inte använt objektivet på länge, då adaptern är till en gammal analog kamera, så jag vet inte hur mycket det skulle påverka ev. bilder.
 
Efter att ha monterat isär objektivet är slutsatsen att det är olja från objektivets smörjnig som läckt ut på linserna. Det stämmer också bättre med den blåflammiga färgen och strukturen som liknar olja på vatten.
 
"Jo det ser nog ut som vatten/vätska som torkat, problemet är att det förmodligen är på insidan. Jag har aldrig gett mig på att försöka montera isär ett objektiv kanske dags att lära sig. :)"

Jag har inte använt objektivet på länge, då adaptern är till en gammael analog kamera, så jag vet inte hur mycket det skulle påverka ev. bilder.

Friskt vågat... Inte så svårt att plocka isär optik - google ger ofta råd om hur ens prylar ser ut på insidan. Självklart skall man vara noggranng , ta det lugnt, hålla ordning och så, men oftasst inte sååå svårt. Ultraljudstvätt med destilerat vatten till delarna och varsam hopmentering sedan så är prylarna som nya efteråt.
 
Friskt vågat... Inte så svårt att plocka isär optik - google ger ofta råd om hur ens prylar ser ut på insidan. Självklart skall man vara noggranng , ta det lugnt, hålla ordning och så, men oftasst inte sååå svårt. Ultraljudstvätt med destilerat vatten till delarna och varsam hopmentering sedan så är prylarna som nya efteråt.

Nu var det ju ett gammalt helt manuellt objektiv som jag redan för länge sedan köpt begagnat, även om sägs vara bra så betingar de ju inte något högre värde på marknaden.

Det var lättare än väntat att öppna det. Där var urtag för ”Spanner Wrench” (vad det heter på svenska vet jag inte) men någon sådan hade jag inte men såg på nätet att de även använde runda gummiklossar till delar utan urtag. Någon sådan hade jag inte hellr så jag tog en pepparkvarn i inte allt för hård plats som passade över det räfflade och plasten som täckte skruvarna lossnade lätt, nästa lins satt också med urtag men den satt inte hårt så den lossnade när man tryckte i ena urtaget.

Tvättade linserna med Hama linsregöring och torkade av oljan på insidan av objektivet, perfekt blev det inte men klart bättre än tidigare. Demonterade inte objektivet helt, bländaren gav jag mig inte på, endast linserna i den främre delen som var oljiga.

Hittade sidor med tips om reparationer:
http://www.kyphoto.com/classics/articles.html

Och några med verktyg ETC:
http://www.anchoroptics.com/catalog/product.cfm?id=344
http://www.fargo-ent.com/chambercleaning.html
http://www.micro-tools.com/

micro-tools.com påstår att de är Planet erath’s largest selection of camera repair tools …
 
Du ser!

Gamla billiga manuella objektiv är bra att öva på, det gör inte så mycket om man skulle misslyckas heller då värdet är lågt samt att komplexiteten på elektroniklösa objektiv är klart lägre.
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto