Annons

Nikkor 70-300 djungel

Produkter
(logga in för att koppla)

svejug

Medlem
På G att köpa en 70-300 lins och med min okunskap är det inte lätt med tanke på all utbud innom 70-300 linsområde. Vore tacksam om någon kunde förklara lite skilnaden på alla Nikkors 70-300 objektiv. Ser på recension sidan att det fins en del att välja på,
Exempel
Nikon 70-300mm f/4-5.6D ED AF Zoom-Nikkor
Nikon Nikkor AF 70-300mm 1:4-5.6G
Nikon Nikkor AF-S VR 70-300 f/4.5-5.6G IF-ED
plus några till i närheten av samma bränvid (75-300).

Tack på hörhand

//Istvan
 
Info om de två första:
http://www.kenrockwell.com/nikon/70300g.htm

Info om VR-gluggen
http://www.kenrockwell.com/nikon/70-300-vr.htm

Mig veterligen är 70-300 VR den absolut bästa av de tre med bra skärpa över hela omfånget. Problemet med långzoomar som dessa är att det ofta är svårt att behålla skärpeegenskaperna i omfånget 200-300mm, något som man enligt många tester har lyckats förbättra på VR-gluggen, vilken för övrigt är den nyaste av de tre.

Ta även en titt på photozones recensioner av objektiven.

http://photozone.de/8Reviews/index.html

/Martin
 
Det är tre olika version av samma optik. Den första är inte ett G-optik, dvs den har bländar-ring. Den andra är en G-uppdaterad version av den första, dvs den saknar bländar-ring. Den tredje är återigen samma som föregående, men har VR (bildstabilisator).

Jag har den med VR och är jättenöjd med den.
 
Tack för Era snabba svar.

Martin: Du svarade mycke detaljerad och ingående men mid Engelska är bägrensad vilket betuder att jag förstog inte alt.

Andreas: Tack för de enkla förklaringen och om jag förstog rätt så är rangordningen följande:
nr 3 bäst (med VR) men samma såm nr2 (fast utan VR).
Ska börja spana efter en sådan på annonsmarknaden.

MVH/Istvan
 
Man kan inte säga att versionerna med och utan VR är samma objektiv. Det är olika optiska konstruktioner (fyra fler linselement i VR-versionen!), VR-versionen är inte heller lika ljusstark i "korta" änden (4,5 mot 4 hos versionerna utan VR). Av det jag läst om objektiven verkar VR-versionen vara märkbart skarpare också.

På varianterna utan VR så finns det en dyrare version (ED) och en billigare. ED-versionen har metallfattning (istället för plastfattning) och ED-element (som ska minska kromatisk aberration), i övrigt är det vad jag förstått samma konstruktion (även optiskt).

Det finns även 70-240mm och en skjutzoom på 75-300mm, men de verkar vara lite mer ovanliga.
 
Har själv köpt VR-gluggen nyligen och den ska inte jämföras med dom billigare 70-300 gluggarna, Det aär en helt annan skärpa och byggkvalitet på den.
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto