cocuyo
Avslutat medlemskap
Var ligger skärpan? Den är oskarp över hela bilden. Som dis...
YMMV som sagt.
Upplösningen räcker inte för att se de enskilda fibrerna i väven, och örhänget har inte några särskilda saker som man kan se någon knallskärpa i, och jag påpekade faktiskt att den var tagen i mjukt fönsterljus som kanske inte är idealiskt.
Skärpa är någonting mycket mer än upplösning och lokal kontrast. Skärpan bygger man främst med ljussättning. Det här lilla örhänget har inga särskilt skarpa delar; det man kanske mest ser som skarpt är den lilla slipade glasbiten som hänger längst ner. Kanterna på den är faktiskt skarpa, och det handlar så klart om kantskärpa.
Med en punktformig ljuskälla kan man få mycket bättre intryck av skärpa, och den kan också göra att enstaka fribrer i väven lyfts fram, vilket ökar skärpeintrycket än mer. Skärpan handlar inte om enbart optisk kvalité, utan skärpan är en samverkan av olika saker, där belysningen är en avgörande faktor. En annan viktig faktor är så klart om objektet som man fotograferar alls har någonting som upplevs som skarpt. När det gäller det senare, ska man titta realistiskt på den här bilden, och det är inte pixel-peeping, utan man drar ner den till ett format som är rimligt. Det som kanske upplevs som "oskärpa" i själva örhänget är till stor del att själva föremålet, det lilla örhänget, inte är skarpare än så. Jag bara tog det rätt av på enklast möjliga sätt utan att arrangera någon belysning. Om man anstränger sig lite med ljussättningen kan man självklart få en bättre bild.
Och det som du anmärker på har inte ett dugg med linsen att göra, men väldigt mycket mer med ljuset och med själva föremålet. Det blå "diset" som syns i en del mörka delar av metallen är helt enkelt spegling av himlens blå färg.