Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Köpråd

Produkter
(logga in för att koppla)

buzz83

Ny medlem
Har en canon 400D med De kassa Kit objektivet ,18-55..

Söker efter Ett nytt normal zom objektiv,
funderar på canons nya 18-55,, är de Värt att köpa de eller ska ja Lägga på några Tusen och köpa ett mindre plastigt? :)
 
Kika på Sigma 17-70 2.8-4.5 eller om du vill ha 2.8 genom hela omfånget så finns ju Sigma 18-50 å Tamron 17-50. 18-55 IS känns nästan lite dyrt när man köper det separat.
 
Kolla in vad andra tycker på www.eflens.com. Jag har haft Tamron 28-75/2.8 som jag verkligen gillade, men behövde lite mer vidvinkel så jag skaffade ett 17-55/2.8 IS. Kan väl säga att när inte IS:en är en avgörande skillnad så presterade Tamron-objektivet lika bra vid 28, 35, 50 mm som den tre gånger så dyra Canon.

Om du nu är intresserad av 18-55 så läs vad andra har att säga på ovanstående länk. Jag har för mig att det får riktigt bra kritik, speciellt om man bländar ner ett steg. Med tanke på priset och dess prestanda är det ett bra objektiv.

Jag funderade lite på det där du skrev "mindre plastigt". Om du vill köpa ett kanontrevligt och skarpt, ljusstarkt objektiv ska du köpa det billiga 50/1.8 som Canon har. Det är ett superobjektiv i många avseenden. Den är plastig och känns ranglig, men presterar i toppklass - i alla fall nästan. Döm inte hunden efter håren, eller vad man nu säger.
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto