Annons

Hur viktig är utbildningen?

Produkter
(logga in för att koppla)
Många assistenter är ju assistenter på sin fritid, följer med där det passar både fotograf/assistent. Detta brukar vara mer lämpligt än att vara betald assistent, för båda parter.

MVH Niclas,
 
Jimpawa skrev:
Men vad jag har märkt med praktik är att det är grymt svårt att få om man inte går någon fotografisk utbildning, är det lättare att gå genom AF? Jag är i första hand inte ute efter att tjäna storkovan i annat än erfarenhet och kunnskap.


Det är lättare såtillvida att du kan få AF att stå för kostnaderna eller en del av dem iaf. Då blir arbetsgivarna lite gladare och det blir lättare för dig att få en praktikplats. När du sedan har haft din praktikplats är det lättare att diskutera eventuella frilansuppdrag.

Angående tidningen så håller jag det för mig själv av olika orsaker som jag inte vill gå in på i ett forum.

Mvh
Maverick
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto