Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Hur mycket har ni fått för er Nikon F100?

Produkter
(logga in för att koppla)
Jag har tittat på ganska många annonser på blocket.se där folk vill sälja sin Nikon F100. Det fullkomligt dröser ju av sådana annonser nu. En intressant sak är att det utsatta priset varierar kraftigt bland annonserna.

Något som jag gärna skulle vilja veta, eftersom jag själv äger en F100, är hur mycket ni som nyligen sålt ett sådant kamerahus faktiskt fick för den.

Hälsningar,
Fredrik
 
5000 för ett år sedan.
Inkl batterigrepp
Ca 150-200 rullar.

Snacka om kapitalförstöring! Analogt eller digitalt, det kvittar!!
 
Köpte

Jag betalade 3000kr för en använd men fin F100 förra veckan.
Hus, alla papper, manual och originalkartongen.
 
Jag sålde min till en Grek, som var glad som en lärka för priset.(4000kr) Killen hade bott i Sverige för ett antal år sedan och köpte all sin analoga/manuella delar härifrån.

Antar att om jag fick göra om min försäljning så skulle jag annonsera utomlands.
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto