Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Forum för bildefterlysning

Produkter
(logga in för att koppla)

müsli

Avslutat medlemskap
Hur gör idag bildköpare när de närmar sig Fotosidan för att hitta en lämplig bild?

Finns det ett enkelt sätt att göra en förfrågan där man kan ange kraven för en önskad bild?

Låt säga att det fanns ett vanligt forum där varje tråd är en förfrågan. Lite som NoWords men med ett seriöst syfte.

En presumtiv köpare skapar en ny tråd och anger bildidén i första inlägget i tråden. Därefter kan 40000 fotografer komma med förslag, antingen i form av en färdig bild de har i byrålådan, eller kanske med en prototypbild de snabbt mockar ihop i studion, eller kanske bara en skriftlig beskrivning av hur de snabbt skulle kunna leverera önskad bild.

Vid eventuell försäljning går en mindre provision till Fotosidan. (?)

Vilka professionella verksamheter skulle en sådan funktion konkurrera med?

(Kanske inte ett funktionsförslag, bara ett förslag på ett nytt forum.)
 
Ser ut att ha liknande upplägg.

Skillnader:
- "The annual fee is 75 US dollars", Fotosidan: ?
- imageoffer.com: 243 fotografer, Fotosidan: 40000 medlemmar
 
För bilbköpare pushar vi just nu Picturo.se och Fotografer med Portfolior. Det är de moduler som just nu passar bäst i vår affärsmodell.
 
75 USD = ca 500 SEK vs. 1500 SEK medlemsskap för fotografer

~240 vs. ~50 anslutna fotografer

Om detta framstår som en pik mot prissättningen på Picturo så ja, det är meningen. ;-)

Något ni Fotosidan/Picturo-crew borde ta efter är systemet med efterlysningar som mailas ut till anslutna fotografer.
 
elmfeldt skrev:
För bilbköpare pushar vi just nu Picturo.se och Fotografer med Portfolior. Det är de moduler som just nu passar bäst i vår affärsmodell.
Ok.
Men i de fall då köparen inte hittar en bild, finns då möjligheten att göra någon form av förfrågan hos Picturo.se? Kanske man kan hålla kvar köparen en stund till om en bildförfrågan besvaras hyffsat snabbt. Man kan ju tänka sig att många bra bilder inte finns upplagda i portfolios.

Med ett efterlysningsforum kan ju de seriösa fotograferna sätta en bevakning på det forumet, och med fotosidans spridning borde chansen vara stor att någon fotograf hittar en passande bild i sina gömmor.
Som det är idag (om jag förstått det rätt) så tvingas köparen skicka en separat förfrågan till varje fotograf som kan tänkas jobba inom det önskade segmentet.

Edit: jag vill inte på något vis dissa Picturo, förslaget är bara en idé, och det kanske skulle funka som ett komplement till Picturo.
 
Vi har redan funderat på detta alternativ och jag har själv testat att vara med i sådan funktion, och min slutsats är att det inte är så lätt som det låter, bildköparnas beskivning är ofta för vaga och allmängiltiga. Skulle vi komma på ett sätt att komma runt detta eller komma på en alternativ lösning så kanske, men isåfall blir det inte i form av ett forum utan genom ett riktigt väl genomförd och genomtänkt lösning. Men det lär inte bli den närmaste framtiden.
 
Intressant! Följer denna diskussion med stort intresse. Här finns potential och möjligheter, gäller bara att kanalisera det rätt!

h/mats
 
så länge som förfrågningarna är av icke-kommersiell natur så konkurrerar de inte alls med picturo. Tycker faktiskt att det är en riktigt bra idé! Ett sådant forum skulle dels kunna användas för just bildförfrågningar, och dels för en slags "uppgift" (altså inte att trådskaparen är ute efter en sådan bild, utan med som en hemläxa).

Pushar starkt för detta förslag! David, kom igen! Nu är det ju ingen konkurrens mot picturo vi pratar om!
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto