Fler avsnitt
Fotosidan Poddradio 142 - AI i fotovärlden (i samarbete med Svenska Fotografers Förbund)
Fotosidan Poddradio
Vad är Artificiell Intelligens egentligen och hur påverkar den oss som jobbar med bild? I detta avsnitt dyker vi ner i den fascinerande och omtvistade världen av AI och fotografi. Tillsammans med retuschören Eric Asp utforskar vi hur artificiell intelligens påverkar branschen, både vad gäller kreativa möjligheter och utmaningar.
Läs mer...
Fotosidan Poddradio #141 - Makromästaren John Hallmén
Fotosidan Poddradio
En natt i mitten av juli cyklar jag till Nackareservatet i Stockholm för att träffa makrofotografen John Hallmén. Under några timmar fotograferar vi och samtalar om allt från teknik och prylar till fotografiska metoder. Här kommer sommarens makrospecial som slow-podd, perfekt för hängmattan.
Läs mer...
4
Fotosidan Poddradio #138 - Juridiska frågor om fotografi (i samarbete med Svenska Fotografers Förbund)
Fotosidan Poddradio
Sliter du med snåriga avtal i din fotografiska verksamhet? Behöver du ett juridiskt bollplank i samband med en tvist eller har en fråga om lag och rätt kring fotografi och fotograferande? I detta avsnitt träffar jag Svenska Fotografers Förbunds egen jurist Astrid Nymansson.
Läs mer...
1























12 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Sen har vi den här filmen Rolling Stones Cocksucker Blues Movie av Robert Frank https://www.youtube.com/watch?v=PKwFLa6lCVM
Så mycket bättre än Pull My Daisy.
Jo vist men Stones var vist inte så förtjusta i resultat, litte som Lee Friedlanders ”The New Cars 1964”
https://www.youtube.com/watch?v=3yZAzXzS47E
Tack för länken, Erik. Lika utmattad, men av motsatt skäl, blir jag av Pull My Daisy. https://www.youtube.com/watch?v=SW4Eh1-DNOs
Men herr Gud I Landskrona säkert utsålt redan, förhoppningsvis hanar den på Rio eller Zita här i Stockholm och sen som K Spesial :-).
Hehe, jag var tvungen att beställa den från Adlibris då jag upptäckte att den finns på kinesiska. Mycket märkligt att den hamnar så långt upp när man söker på The Americans. Kinesisk propagandahack! :)