Nyheter
I fjol vann Cato Lien Svenska Fotobokspriset. Det har visat sig att ett par av bilderna inte är hans. Nu har Svenska Fotografers Förbund beslutat att återkalla priset.
Förra året kammade Cato Lein hem Svenska Fotobokspriset för Northern Silence. Boken är en skildring av norska Finnmarken.
Men boken innehåller ett par bilder tagna av andra fotografer utan att det anges. Det rör ett par gamla bilder som Cato Lein hittat på en loppmarknad.
Han säger själv till Kulturnytt i SR att bilderna inte var menade att ingå i boken, vilket de nu ändå gör.
”Det är ett stort misstag av mig”, säger Cato Lein.
Han säger vidare att bilderna egentligen inte skulle vara med utan var tänkta att fungera som arbetsredskap. Han säger att han tappade kontrollen över arbetet då formgivaren satt på Island och förläggaren i Marseille.
”Det finns inget uppsåt eller att jag har gjort det medvetet”, säger han till SR.
Under onsdagen kom Svenska Fotografers Förbund med beskedet, de återkallar Cato Leins pris för 2023.
"De nya uppgifterna visar att den grundläggande förutsättningen för att delta i Svenska Fotobokspriset – att författaren äger upphovsrätten till bilderna eller har förvärvat rättigheterna till bilderna i verket – har förbisetts. Detta är något vi ser mycket allvarligt på. Styrelsen för Fotoförfattarna inom Svenska Fotografers Förbund har därför beslutat att återkalla Svenska Fotobokspriset 2023 för Cato Lein och Northern Silence."
Läs Cato Lein och producenten Karin Starres svar här.
39 Kommentarer
Logga in för att kommentera
/B
Och han beklagar bara att han blev påkommen, annars hade han beklagat när pengarna rullade in. Blir intressant att se hur många andra bilder det nu upptäckts att han har 'av misstag' stulen, bearbetat och sålt.
Efterforskningsförbudet gäller för myndigheter och en del offentligt finansierad verksamhet som drivs i privat regi.
Jag tror inte att Göran Segeholm tillhör någon av de kategorierna.
Att det finns starka skäl att vilja vara anonym i detta fall kan ju inte alla veta.
PS. Att ha andras bilder som "arbetsredskap" är konstigt i mina ögon.
På vilket sätt är det pinsamt för SFF?
Givetvis är det mycket tråkigt att SFF har blivit lurat, men det är ju inte SFFs fel.
Så detta med att bilderna kommer från ett loppisfynd med (får man anta) anonyma negativ stämmer inte?
Bengt.