Nu kommer filmen "Fotografen från Riga - en film om Inta Ruka" av Maud Nycander - som har beskrivits som en av Europas viktigaste dokumentärfotografer.
I trettio år har hon tagit magiskt vackra porträtt av människor i Lettland, och bl a ställt ut på Venedigbiennalen och Moderna Museet, skriver CFF.
I filmen skildrar Maud Nycander sin vän och kollega Inta Ruka - som trots framgångarna försörjer sig som städerska på Svenska ambassaden i Riga. Filmen berättar också om ett grannland som hamnade på andra sidan järnridån. Ett land i dramatisk förvandling, unikt skildrat genom två konstnärers ögon.
Tips! Gå två för 100:- (0rd. pris 75:-/person). För rabatt: uppge "Mantaray" vid bokning. Gäller endast 1 nov - 8 nov på biograf Zita och Victoria i Stockholm.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
http://www.pastan.nu/film/filmrecension-fotografen-fran-riga-1.985659