Vilka vackra fåglar vi har!
Jag lyckades ta med mig förkylningen och ta mig ut en stund och sätta mig i solen vid fågelmatningen. Det var bättre fart på fåglarna än tidigare. Det kanske är natuligt. Men jag måste ändå säga, vilka vackra vackra fåglar vi har! :)
1.
Lilla nötväckan är alltid underhållande att titta på. Igår var det flera stycken som fajtades om uppmärksamheten.
****
2.
Grönfinken har jag inte sett så mycket av den här vintern. Men kolla på den!!!
****
3.
Och den här gången lyckades jag få med gråsiskan på bild, kul! :)
****
4.
Domfrun är så fin, även om jag tycker att hon blev lite mörk i det här ljuset. Eller det kanske ändras nu på vår kanten?
****
4.
Och så domherren, såklart!
****
5.
Grönfinken igen! Lite ögonkontakt!
****
6.
Gråsiskan på marken.
****
7.
Domherren.
****
8.
En "inramad" gråsiska.
****
9.
Kanske lite mer välplacerad så här! Otroligt vacker fågel!
****
10.
Den här nötväckan hoppade ner på marken och kollade!
****
11.
Så kom den större hackspetten flaxande. Först satte den sig i trädet...
****
12.
För att sedan hoppa ner på marken, den också! (Är det bara jag som tycker mig se vissa likheter mellan hackspetten och nötväckan, om man bortser från skillnaden i storlek?)
****
13.
Talgoxen är ju alltid där, tuffast av alla, men den är väldigt fin, den också!
****
14.
För att inte tala om blåmesen! Den här gången lyckades jag få en fin bild på den också!
****
15.
****
16.
****
17.
****
18.
****
19.
****
20.
****
21.
****
Till sist en bild på titan. Den är suddig till skillnad från de andra bilderna. Men den får vara med för mångfaldens skull! :)
Det blev många bilder, kanske lite för många "dubbletter", men det är tråkigt att inte orka ut o fota!
****
~Vilse i min egen trädgård, Kärrgruvan sista februari 2025~
****