Ett ögonblick av mitt liv
Söndags Morgon
Ja jag vet, jag skulle lagt in lite bilder fredags natt. Blev kudden istället. Nästan hela lördagen vart det regn i den delen av Sverige där jag bor, det blev en lat dag.
Även bra sak blev det dock fick formaterat en extern hårddisk på 1TB så att den passade till min MAC och därefter kopierade över samtliga bilder från Macen
Hmmmmm söndags morgon/förmiddag, vad göra idag. Bör nog ta ett tag i min köksrenovering. Dokumenterar löpande ändringar via bilder på en annan sida som heter "Styleroom"
Ha en bra dag vänner!
FEST
Snart blir det fest. En vän kom förbi o bjöd in mig och min kamera till fest. Kan nog bli lite roliga bilder där, få se nu Hmmm har jag några kläder till fest ;)
Försöker lägga upp några i natt när jag förhoppnings viss kommer hem :-)
Saknad
Har svårt för att sova, så nu i natt har jag kopplat "Lightroom 4" till både, min sida på "Fotosidan.se" och till Facebook.
Fick ett tips via mailen hur man gjorde mycket lättare så här. Jag har sparat alla mina bilder i NEF formatet men Lightroom konverterar dem till JPEG när de förflyttas :-)
Nya Bilder
Vädret är fortfarande lika tråkigt. Men tagit för mig att ladda upp lite nya bilder till min portfolio. Och försöker länka dem till min FB sida
Var börjar jag idag!
Första dagen på semestern idag, känner inte för att göra någonting alls har ingen lust :(
Skulle kunna hänga kameran på axeln o bar gå ut, kanske. Men tittar ut och ser att trädgården är i en j-la röra