Centergren Photography
Dag 80 - Älvdans i rådskorridoren
Det är inte var dag man ser två vackra älvor dansa i rådskorridoren när man är på väg hem från jobbet. Det var så fint att jag var tvungen att stanna till och ta några bilder. De höll på att öva inför ett kulturevenemang i Blå hallen. Sagolikt! Det får bli dagens bild 80.
Jag frågade om jag fick ta porträttbilder,
Det fick jag. Vilka rara flickor!
It really made my day!
Dag 78 - Impressionistisk street - Typ.
Lunchpromenaden inbjöd till lite lek med långa slutartider. Nästan som lite impressionistisk street. Typ. Detta är något som jag inte behärskar särskilt bra. Blev ändå inspirerad att prova efter det att jag hade sett Frank Andrees abstrakta street bilder HÄR . Undrar hur han gör?
Jag gillar den här som får bli dagens bild 79.
Nästan som en målning - fast svart vitt.
Lite snabbare slutartid här.
Avslutar med en vanlig svart vit.
God kväll.
Dag 77 - Kreativt morgonljus
När man vaknar på morgonen och ser ljuset liksom rinna in mellan persiennens springor. Upp och hoppa! Det här blir en bra dag! Lite kreativ lek med x100s. Det måste få bli dagens bild 77.
Ut och fånga dagen! :-)
Dag 76 - Vårdag med svärta
Dagens bilder kommer från Dalarö.
Nytta med nöje. Härlig vårpromenad och så kolla till isläget och båten lite. Dock inte denna på bilden, som får bli dagens bild 76.
Skönt att isfläckar nu har blivit vattenpölar.
Solen värmde skönt mot stenväggen.
Alltid kul att titta på anslagstavlor. Någon som sett den bortsprungna katten kanske?
Snart kanske den ensamma basketkorgen börjar komma till användning igen.
Trevlig lördagkväll.