Recension / Test / Priser / Fakta
Lensbabies
Summering
Detta är ett kul litet objektiv. En halvdan lins satt på en flexibel bälg.Man fokuserar genom att trycka ihop eller dra ut bälgen och kan flytta den skarpa punkten genom att flytta fronten åt ...
Läs mer
Mer info
Detta är ett kul litet objektiv. En halvdan lins satt på en flexibel bälg.
Man fokuserar genom att trycka ihop eller dra ut bälgen och kan flytta den skarpa punkten genom att flytta fronten åt olika håll.
Linsen finns för alla stora kamera märken (Canon, Nikon, Minolta, Pentax, Olympus och Contax) och levereras med fyra olika bländar ringar som måste bytas manuellt.
Tillverkarens produktsida
Man fokuserar genom att trycka ihop eller dra ut bälgen och kan flytta den skarpa punkten genom att flytta fronten åt olika håll.
Linsen finns för alla stora kamera märken (Canon, Nikon, Minolta, Pentax, Olympus och Contax) och levereras med fyra olika bländar ringar som måste bytas manuellt.
Tillverkarens produktsida
Recensioner
Forumdiskussioner Det finns just nu inga diskussioner kopplade till denna produkt. Det kan ändå finnas diskussioner som går att hitta med sökfunktionen.
Till salu i Köp&Sälj Det finns just nu inga publicerade radannonser med denna produkt.
Bilder tagna med produkten
Det finns just nu inga publicerade bilder med denna produkt.
Ägare
Medlem | Lagd i kameraväska + |
---|---|
jahlsin | 2005-04-23 10:01:07 |
Stefan Edström | 2005-05-01 17:03:28 |
vboivie | 2005-05-01 17:57:22 |
tobb | 2005-11-28 21:23:44 |
ion_ | 2005-12-13 13:44:17 |
MrCrowly | 2005-12-14 17:18:26 |
Mnz | 2005-12-30 08:57:26 |
UlrikaS | 2006-01-16 19:33:14 |
RobertK | 2006-01-16 19:47:33 |
skummis | 2006-01-25 22:25:09 |
thunderbutt | 2006-02-05 16:03:26 |
Henrik Harej | 2006-02-10 01:28:05 |
wohaa | 2007-08-10 02:44:48 |
Ser du något felaktig information? Kontakta oss och beskriv felet noga så skall vi kika på det.
MINUS: Kunde varit skarpare där det är skarpt. Lite svårt att fokusera, men det är nog mest min lilla sökare.
Detta är en kreativ leksak. Man sätter ett hemmabygge för 800:- på (i mitt fall) ett dyrt kamerahus och genast har man en kombination som inte har några gränser. Det blir aldrig perfekt skärpa, men det är otroligt roligt.
Linsen motsvarar ungefär en 50mm, det känns helt ok på min analoga kamera, men på min 10D med 1.6x blir det lite väl tight, och man missar ju lite av effekten också, det blir ju suddigare i kanterna om man nyttjar hela ytan som den tecknar ut. Å andra sidan kan man flytta den skarpa punkten närmre kanten, och det är trevligt.
Bländarna består av ett antal plastbrickor (någon säger säkert konstläder... men det är ju plast) som hålls fast med en gummiring. Det följer med ett litet verktyg så man lätt kan pilla loss ringen och byta bländare. Man kan även köra med bara gummiringen (ca bl2.8) eller helt utan om man är lite djärv.
Rekomenderas varmt, jag tycker att man varvar ner med kameran och tänker lite mer innan man knäpper av, det är trots allt omöjligt att flytta den skarpa punkten efter att man tryckt av.
Självklart går effekten att härma i efterbehandlingen, men det är inte riktigt samma sak.
Liknande produkter: Har sett ett antal olika hemmabyggen, men ingen lika smidig för den late som denna.
Kundtjänst: Jag har inte haft några problem med min, men är riktigt imponerad av leveransen, låg i lådan efter tre dagar, med billigaste porto alternativet. Det finns ett forum på sidan där konstruktören svarar på alla frågor.
Edit: Slarvade bort mina bländarringar men fick direkt nya på posten!
Köpt hos: www.lensbabies.com
Pris: 770