Annons

Vattentätt kamera

Produkter
(logga in för att koppla)

linusiuz

Medlem
Hej!

Ska ut på en längre resa och tänkte därför lämna systemkameran hemma. Är nu på jakt efter en trevlig kamera som kan hänga med och som klara av smuts, damm, vatten, stöttar och annat som kan uppstå under resan.

Vad har ni för erfaranheter av de stött och vattentåliga kamerorna som finns på marknaden. Är det någon ni rekommenderar? Berätta gärna vad det finns för för- och nackdelar med de olika kamerorna så jag hittar rätt.

Mvh
Linus
 
Jag har haft en Pentax WP sedan 2005 som fungerat bra även om bildkvaliteten varit sisådär. Däremot är jag sugen på nya Pentax Optio W90 som kom nyligen att ha som extrakamera. Andra märken har jag tyvärr ingen erfarenhet av.
 
Jag köpte en Canon PSh 10D till min 10-åriga dotterson, oöm, robust och ska klara 10m under vattenytan, den har en rad kul funktioner, blev faktiskt sugen på en till mig själv. Enda nackdelen jag vet är att den tyvärr inte flyter, "livrem" eller flytväst på alltså vid djupt vatten och/eller dåligt sikt.
 
Har en Sony dsc-tx5, Är väldigt nöjd med den. Den känns ganska seg i menyerna,
men kan man leva med det så tycker jag det är en bra kamera.
 
Senast ändrad:
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto