Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Programvalsratten går trögt...

Produkter
(logga in för att koppla)

Xi_

Aktiv medlem
Programvalsratten på min D70 går trögt att vrida runt. Speciellt vid tre lägen. Förmodligen har jag fått in något kladdigt under ratten.

Är det någon som vet hur man kan bli av med detta? Går det att pilla upp ratten så man kan komma åt att göra rent?

//Per
 
Jag råkade ut för samma sak när jag hade haft utlånat min D70.Använde hushållssprit som jag "duttade" på med en bommullstops.Vred på ratten och torkade med hushållspapper.Tog om det några gånger,sen funkade det fint
 
Har samma problem själv och tror ärligt talat inte att det beror på något kladdigt utan snarare en halvtaskig design på just den ratten.
 
Har fixat det...

Jag lyckades få bort kladdet genom att dra med en bit papper och sen en bit sytråd under ratten.

Nu rullar den fint igen...
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto