Annons

oväntat lättviktig D200

Produkter
(logga in för att koppla)

eon

Aktiv medlem
När jag läser i broschyren om D200 så ser jag att den väger 830g utan batteri, rem, CF och lock. Med tanke på hur gediget byggd den är tycker jag att det är lite. Se jämförelsen nedan:

D70 - 595g
D200 - 830g
F6 - 975g
D2X - 1070g

Borde inte D200 och F6 väga ganska lika?
Är det motorerna för filmtransporten som är tunga i F6? Verkar konstigt. Den saknar ju sensor med tillhörande elektronik å andra sidan.
D200 har ju dessutom ovanligt stort prisma.

/Erik
 
F6 har väl större sökare, mattskiva och spegel då det är fullformat, sen väger nog filmframmatningen mer än sensorn på D200 skulle jag tro.
 
Nikon D200 är tyngre än alla kameror i sin klass - Canon EOS 20D, Konica Minolta Dynax 7D, Fujifilm S3 Pro samt föregångaren Nikon D100. Tycker att den väger precis tillräckligt mycket för att kännas förtroendeingivande.
 
Om det är ett bekymmer att Nikon har lyckats tillverka en kamera som är lättare, finns alltid möjligheten att montera på blytyngder, så att armar och nacke får den träning de så väl behöver.
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto