Annons

Konvertera metadata från F-Spot till Aftershot Pro?

Produkter
(logga in för att koppla)

mkjo

Aktiv medlem
Jag sprang på Corel Aftershot Pro (tidigare Bibble Pro) och tycker att den känns väldigt trevlig, och fullt rimligt prissatt även för mig som glad amatör. Har tidigare jobbat i F-Spot som ju dock inte släppts i någon ny version sedan slutet av 2010. Att Aftershot verkar slå F-Spot med hästlängder vad gäller prestanda på samma hårdvara gör så klart också sitt till.

Men jag har en massa metadata -- kategorier, betyg och versioner kopplade till bilder -- i F-Spot på mina drygt 10.000 foton. Att göra om allt det kategoriseringsjobbet är inget jag ser fram emot, så är det någon som har något tips om hur man kan konvertera metadatan till ett format som är möjligt att på något sätt importera till Aftershot?

Det viktigaste är kategorierna, betyg kommer på andra plats och versionerna av bilder vore väldigt trevligt att ha men jag kan leva utan de kopplingarna om det är så.

Jag kör 64-bitars Linux så snälla föreslå inte Lightroom :)
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto