Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Interpolering

Produkter
(logga in för att koppla)

mizon

Medlem
Är det någon som vet vilket det bästa sättet är att interpolera upp en bild.
Jag laddade ner en provversion av qimage.
Det funkade bra men innan jag köper det vore det kul om man fick testa fler sådana program.
Så om någon testat något program eller har information om interpolering så vore det kul att få höra mer om hur det fungerar och hur man gör det på bästa sätt.
 
Går att göra rätt ok interpolering med den som finns i PS om man kör bicubic med ca +10% bildstorlek + lite skärpa i varje steg, sen upprepar man tills man har den storleken man vill ha
 
Biber skrev:
Går att göra rätt ok interpolering med den som finns i PS om man kör bicubic med ca +10% bildstorlek + lite skärpa i varje steg, sen upprepar man tills man har den storleken man vill ha

"lite skärpa". Förklara gärna för en nybörjare i PS vad som menas.

M v h

Thomas
 
När du interpolerar så skapar du en gissning.
Låt säga att du har 2 pixlar, en röd en blå.
Interpolera fram en tredje mitt emellan som då blir en blandning av rött och blått.
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto