Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Hjälp med färgkalibrering!

Produkter
(logga in för att koppla)
Vad menar du?
Undrar du hur du kalibrerar skärmen eller var dina färgprofiler finns?
På min dator ligger färgprofilerna i:
Dator-C-Windows-System32-Spool-Drivers-Color
 
Senast ändrad:
Jag menar att färgkalibrera skärmen. Har en kalibrerings bild. Behöver bara veta vart jag gör inställningarna.
 
Du har väl inställningsknappar på din skärm för ljushet, kontrast och färg.
Har du Photoshop installerat så brukar det finnas ett program som heter Adobe Gamma som du kan använda för att skapa en färgprofil. Programmet hittar du då i Kontrollpanelen.

Adobes beskrivning av programmet

http://kb.adobe.com/selfservice/viewContent.do?externalId=321608&promoid=DNRDZ

Bättre är att skaffa ett kalibreringsverktyg t.ex Spyder för att skapa en skärmprofil. http://www.datacolor.eu/en/products/monitor-calibration/spyder3elite/index.html
Det finns andra tillverkare också.
 
Har kollat runt lite och det verkar som om Adobe Gamma inte följer med dom senare versionerna av Photoshop.
 
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto