Annons

En väska...

Produkter
(logga in för att koppla)

Olsin

Aktiv medlem
Min stora väska håller på att gå i pension och jag tänkte köpa in en väska efter de funktioner som jag behöver. Det har dock visat sig vara svårt att hitta en väska som uppfyller mina krav, så jag hoppas att någon här känner till en väska som fyller alla mina behov.

Min nya väska ska...

...gå som handbagage på SAS, dvs max 55x40x23 cm
...rymma två kamerahus (EOS 1D), 24-70, 70-200, 300/4 och lite annat småplock
...rymma en bärbar dator inkl. minneskortsläsare och laddare
...rymma ett klädombyte, typ skjorta, byxor, underkläder

Det största problemet verkar vara det sista kravet, men det kanske finns någon väska som jag missat.
 
Det där ryms ändå inte inom viktgränsen på 8 kg.

Dessutom så är det helt olika väskor som rymmer dina saker inom storleken för flygresan respektive som är behaglig att bära runt på dina saker när du ska fotografera.
 
Har för mig att det fanns några videos på nätet som handlade om hur några Getty fotografer packade sina väskor. Thonk Rhank har ju fått mycke beröm för att väskorna håller en sån bra kvalitet.
 
ANNONS
Sony Winter Cashback hos Götaplatsens Foto