Annons

Batteri glödhett vid laddning - vad är fel?

Produkter
(logga in för att koppla)

Sten-Åke Sändh

Aktiv medlem
Fick tillbaka en gammal Konica Minolta 7D jag haft på utlån ett tag och laddade batteriet som dock blev så hett att jag trodde det skulle smälta eller smälla. Vad är problemet? Är batteriet bara gammalt (6 år är det nog) eller är det något annat fel tro. Påverkar ålder på batterier på detta sätt?
 
Visst gör det det!
Batterier är färskvara, speciellt NiMH och NiCd men även lithiumceller har en viss åldring även om den är betydligt mindre uttalad.

Jag misstänker starkt att ditt batteri är skrot.
Normalt så tar ett friskt batteri emot energi vid laddning, denna sparas på kemisk väg i batteriet.
Nu när batteriet har gett upp så "fastnar" inget eller bara en liten del av laddningsenergin i batteriet, det som inte fastnar omvandlas till värme istället.
 
Du har säkert helt rätt.
Får köpa ett nytt om jag kan hitta ett.

Var köper folk sina batterier till gamla Konica Minolta tro?
 
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa ett Plus-medlemskap.
ANNONS
Köp TZ99 hos Götaplatsens Foto