Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Bara de ljusaste pixlarna

Produkter
(logga in för att koppla)

Grimmer

Aktiv medlem
Det finns ett gammalt program som heter Image stacker. Med det kunde man lägga ihop flera exponeringar för att antingen bilda medelvärde eller öka på exponeringen. Ganska basik och görs lätt i PhotoShop också. Men det finns även en funktion för att bara plocka ut de ljusaste pixlarna för att tex. fixa stjärnspår. Den funktionen skulle jag väldigt gärna vilja kunna göra i PS.

Är det någon som vet hur man gör för att bara plocka ut de ljusaste pixlarna med PS ur en stack med bilder?
 
I Photoshop borde du väl kunna använda dig av lagrens blandningslägen, typ "ljusare/lighten" för att låta ljusare pixlar från ett underliggande lager lysa igenom på det övre? Eventuellt i kombination med nån "blend-if" funktion kanske?
 
@ A.Dent:
Det var alla extraprogram jag ville undvika.

@ erro.se:
Lighten var precis det som fungerade. Tack så mycket!
 
Man kan ju använda KANALERNA i photoshop för att göra markeringar...
Man kan både välja högdagrar eller lågdagrar och sedan ytterligare pressa dessa genom tex nivåer eller lagerstil.

/
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto