Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Använda Elinchrome D-lite 2 utomhus

Produkter
(logga in för att koppla)

MalinLavén

Aktiv medlem
Jag undrar om man kan ha blixtarna ute och om sladdarna klarar några minusgrader om man ska ha dem ute. Om man te.x ska fotografera på tomten, och kan dra förlängningssladdar inifrån?
Klarar de andra sladdarna att ligga i snö?
Och klarar blixtarna/lamporna den kylan?
Tacksam för svar
Malin
 
Skulle nog undvika att lägga just kontakterna i snö iaf, till dessa kanske nåt sånt här http://www.jula.se/skyddsbox-127779 kan funka.

Kylan klarar de säkert av ett tag, men tveksamt med snö om det skulle snöa, kanske inte ska vara ute timvis i alla fall?

Nån annan kanske vet mer. Lycka till!
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto