Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Ökad färgmättnad efter att jag sparat ner bilden!

Produkter
(logga in för att koppla)

vka-skellefteå

Avslutat medlemskap
Kära fotovänner!
Jag har ett litet problem som jag undrar om någon av ni duktiga photoshopanvändare kan hjälpa mig med.
När jag bearbetat en bild i photoshop och sedan sparar den till jpeg så får bilden ökad färgmättnad i windows vanliga visningsprogram eller på webben.
Tittar jag på den i Adobe Bridge eller Photoshop ser den åter ut som jag vill ha den men inte annars.

Jag har som vana att efter rawkonverteringen öppna och bearbeta bilden i färgprofilen Adobe RBG och sparar även höpupplösta jpeg i den profilen. Bilder jag publicerar på webben gör jag till sRBG.

Vad gör jag för fel, är det nån inställning i Photoshop som jag missat?

Tacksam för svar!

mvh/Andreas N
 
Det beror på färgprofilen du använder (windows bryr sig inte om den), spara bilden med funktionen "spara för web" det enklaste sättet att gå runt problemet. / Johan
 
ANNONS
Köp Fujifilm GFX100S II hos Götaplatsens Foto