Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Dammproblem 300mm 4,0?

Produkter
(logga in för att koppla)

ollebi

Ny medlem
Jag funderar på att köpa en 300mm 4,0 IF-ED AF-S och har funnit ett inlägg på nätet där skribenten varnar för dammproblem.

Objektivet har tydligen inte någon skyddande glaslins baktill vilket medför risk för att damm kan tränga förbi den oskyddade bländaren till en svåråtkomlig glasyta innanför denna. I värsta fall kan det krävas demontering för att kunna rengöra där.

Är det någon som har drabbats av problemet?

Se.http:\\mansurovs.com/nikon-300mm-f4-lens-review
 
Det kan jag mycket väl tänka mig! Man ser ju bländaren utan något alls framför! Men mitt ex som jag köpte begagnat har iallafall inget damm i sig, men det kanske bara är en tidsfråga!

Tack för tipset!
 
http://mansurovs.com/nikon-300mm-f4-lens-review

Här skriver han även om problemet och föreslår att man skall vara ytterst försiktig och om det är möjligt låta en konverter (om man har en sådan) sitta på hela tiden när man byter. Han påtalar vidare att stativfästet är dåligt och bör bytas till ett bättre. Han önskar även att det skulle finnas en VR variant som förmodligen kommer. I övrigt öser han beröm över objektivet och säger att man mycket väl utan förluster kan använda sig av 1,4 konvertern vilket ger ett 420 mm objektiv. Tycks vara ett oerhört prisvärt objektiv om man ser till skillnaden i pris för det något ljusstarkare 2,8 varianten.
JB

P.S.
Han svamlar lite ser jag när han förklarar effekten av 1,4 konverten. Den ger en förlängningsfaktor på 1,4 som gör att objektivet får en brännvidd av 420 mm. Detta i sin tur motsvarar en "förstoring" på drygt 8 gånger på en FX sensor och drygt 12,5 på en DX sensor.
 
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa ett Plus-medlemskap.
ANNONS
Förhandsboka nya Fujifilm GFX100RF hos Götaplatsens Foto