Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Mer premiumläsning
Bli porträtterad med klassisk lådkamera
Fotografer
Med inspiration från ”gubbarna på torget” i bolivianska Santa Cruz, har José Figueroa byggt sin egen porträttkamera. Nu tar han med sig kameran till Galleri Fotografi i Stockholm och erbjuder alla som vill att ta plats i soffan för att bli avporträtterade på ett ovanligt sätt.
Läs mer...
2
Test: Fujifilm XF 500mm f/5,6 R LM OIS WR
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm XF 500mm f/5,6 R LM OIS WR är ett objektiv som inte bara imponerar på papperet utan också i praktisk användning. Den fasta brännvidden på 500mm motsvarar lite drygt 760 mm för fullformat, vilket ger det en otrolig räckvidd. Detta gör det till ett idealiskt objektiv för den som fotograferar till exempel fågel eller sport och kräver hög optisk kvalitet.
Läs mer...
2
Test: Sigma BF – En unik kamera som du antingen kommer älska eller hata
Fotosidan testar
Plus
Om du söker en elegant och smäcker system kamera som är rolig att fotografera med kan Sigma BF vara ett intressant – om än kostsamt – alternativ om du kan kan leva med vissa begränsningar i ergonomi och funktioner. Med begränsad tillgång kommer den garanterat bli eftertraktad som samlarobjekt.
Läs mer...
14
Årets bild 2024 - vinnarna är utsedda!
Tävling
Vinnarna av Årets bild, Sveriges mest prestigefyllda pris för bildjournalister är korade. Årets Bild togs av Lotta Härdelin (DN) och Linus Sundahl-Djerf (SvD) utsågs till Årets Fotograf. Rolf Adelercreutz fick Årets Hederspris och Daniel Nilsson (frilans) belönades för Årets Berättelse.
Läs mer...
6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Samma med inställningsljus med en liten ficklampa, väldigt smart idé!
För att rikta in ljuset, borde ju en laser göra samma sak, eller tänker jag jag fel?
En laserstråle/prick borde ju göra samma jobb, fast man måste stänga av den vid fototillfället.
Bara en tanke jag fick....
Riktigt snyggt det här faktiskt! Tack så mycket!