Den inbyggda bildstabiliseringen ska vara särskilt nyttig när man tar närbilder handhållet. Närgränsen är vid skala 1:1, alltså när den avbildade ytan är lika liten som sensorn.
En avancerad antireflexbehandling ska dämpa uppkomsten av "flare" och "ghosting" samt upprätthålla en hög kontrast i bilden i alla lägen. Bländaren har 9 lameller för att ge en snygg oskärpa.
Fokuseringen sköts av en tyst HSM-motor. Ytan på objektivet ska stå emot smuts bra. Sigmas egna telekonvertrar kan användas och troligen även konvertrar av andra fabrikat. Vi väntar på svenskt pris.
Fakta Brännvidd: 105 mm Största bländare: 2,8 Minsta bländare: 22 16 linselement i 11 grupper Bildvinkel: 23,3 grader med småbildsformat Närgräns: 31,2 cm (skala 1:1) Filterstorlek: 62 mm Motljusskydd: LH680-03 ingår Storlek: 78,3x126,4 mm Vikt: Ej angivet
Det är synd att Sigma bara lanserar en massa grejjer hela tiden, men leverera det kan de inte. 150/2.8 Macrot med OS lanserades väl för minst ett halvår sedan men inte går det att köpa för det inte.
Detta 105 mm lär väl inte hamna över 7000:-, Nikons egen motsvarighet kostar ju just över 8000:- och ingen kund betalar väl mer för ett Sigma än för ett "original"-objektiv?
Hoppas det blir dyrt så jag slipper ångra mitt inköp av 150/2.8 utan OS som jag gjorde förra månaden då jag tröttnat på att vänta på att det med OS ska gå att köpa ;-)
Ber om ursäkt, prisinformationen var fel, såg nu på Sigmas hemsida att de tar 640 US $ det blir runt 4050 kr idag. Artikeln som länkade till priset på nätet var fel...
Närbilder är svårare att stabilisera, men de nya systemet som Canons nya hybrid-IS-system och antagligen även Sigmas OS-system är utvecklat för att klara den utmaningen genom att stabilisera i fler riktningar.
Av vad jag sett så tycks inte Canons Hybrid-IS vara speciellt effektivt för makro heller. Tror inte Sigma kommer lyckas nämnvärt bättre, så man kan nog förvänta sig ca 1 stegs stabilisering för makro och 3-4 steg för "normala" avstånd.
Är på jakt efter ett macro i 100mm-klassen och har siktet på Canon 100/2.8L IS. Med tanke på vad den gluggen kostar idag så ska det mycket till både vad gäller optisk prestanda som prislapp för att någon skulle vilka välja denna framför Canons egna. Detsamma gäller för Nikons motsvarighet. Lägger de sig för nära Nikons/Canons prisbild får de nog svårt att sälja några gluggar av den här modellen.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
18 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Detta 105 mm lär väl inte hamna över 7000:-, Nikons egen motsvarighet kostar ju just över 8000:- och ingen kund betalar väl mer för ett Sigma än för ett "original"-objektiv?
Jag funderade på det nya 150/2.8 macrot med OS men det kommer ju aldrig ut på marknaden....
Edit: Mitt svar är då ett svar till Magnus F alldeles under här.
Edit: Svar till Magnus inlägg nedan.
De verkar inte 100% nöjda men man ska ju trots allt testa själv.
Det är ju "jag" som ska bli nöjd.
http://www.the-digital-picture.com/reviews/Sigma-150mm-f-2.8-EX-DG-HSM-Macro-Lens-Review.aspx
Jag hittar detta:
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=Sigma+105mm+f/2.8+EX+DG+OS+HSM&x=0&y=0
Du länkar till ett test av ett helt annat objektiv.....
Pris är inte fastställt ännu.
Så går det när man har för bråttom.