Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Mer premiumläsning
Test: Nikon Nikkor Z 50 mm f/1,4 - Ljusstyrka och skärpa till bra pris
Fotosidan testar
Plus
Man behöver inte alltid vara bäst, det räcker ofta att vara tillräckligt bra. Precis så är det med Nikons nya normalobjektiv Nikkor Z 50 mm f/1,4. Det är inte lika bra som Z 50 mm f/1,8 S som kostar lika mycket. Å andra sidan får du högre ljusstyrka och andra fördelar.
Läs mer...
4
Bli porträtterad med klassisk lådkamera
Fotografer
Med inspiration från ”gubbarna på torget” i bolivianska Santa Cruz, har José Figueroa byggt sin egen porträttkamera. Nu tar han med sig kameran till Galleri Fotografi i Stockholm och erbjuder alla som vill att ta plats i soffan för att bli avporträtterade på ett ovanligt sätt.
Läs mer...
2
Test: Fujifilm XF 500mm f/5,6 R LM OIS WR
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm XF 500mm f/5,6 R LM OIS WR är ett objektiv som inte bara imponerar på papperet utan också i praktisk användning. Den fasta brännvidden på 500mm motsvarar lite drygt 760 mm för fullformat, vilket ger det en otrolig räckvidd. Detta gör det till ett idealiskt objektiv för den som fotograferar till exempel fågel eller sport och kräver hög optisk kvalitet.
Läs mer...
2
8 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Större bländaröppning är f/5.6 på ett 400mm-objektiv brukar bli hiskeligt dyrt.
Har en Zeiss vidvinkel med 3.5:1 annars är min utrustningen på 2.8:1 till 1.4:1
400/2,8 är överlägset i vissa situationer, men det kostar såväl vikt och stolek som pengar. Om du planerar att köpa ett 400/2,8 för att använda på f/5,6 tror jag att du kan hitta billigare och smidigare lösningar som funkar minst lika bra.
Jag har (den äldre) spegelreflexvarianten av denna glugg och den är vansinnigt bra optiskt. Jag skulle inte vilja ha nåt tyngre för att få högre ljusstyrka. Vill man ha det så finns det andra gluggar.