Prylnytt
Panasonic fortsätter att lansera relativt billiga objektiv med ljusstyrka f/1,8. Nyligen släpptes Lumix S 85 mm f/1,8 och nu är det dags för Lumix S 50 mm f/1,8.
Storebror Lumix S Pro 50/1,4 är en rejäl glasklump på 955 gram som kostar omkring 27.500 kronor. Nya Lumix S 50/1,8 väger mindre än en tredjedel, 300 gram, och kostar cirka 5.500 kronor.
Framöver kommer även Lumix S 24 mm f/1,8 och 35 mm f/1,8. Det kommer även ett mer vidvinkligt objektiv i serien, men brännvidden är inte känd. Vi gissar på 17-20 mm. Alla objektiv i serien ska ha samma formfaktor för att underlätta om de används i en videorig.
Den optiska konstruktionen består av nio linser varav ett i ED-glas som reducerar kromatisk aberration och ett i UHR-https://www.fotosidan.se/cldoc/prylnytt/sex-nya-smabildsobjektiv-fran-panasonic.htmglas. Tre av linserna är asfäriskt formade för att ge hög skärpa vid f/1,8. Bländaren har nio blad. Linsytorna uppges vara väldigt släta för att inte ge fula mönster i oskärpecirklarna.
Autofokusen sköts av en linjär motor och objektivet har innerfokusering. Närgränsen är 45 cm, vilket ger 0,14 gångers förstoringsgrad. Objektivet ska ge mycket lite focus breathing, det vill säga att bildutsnittet inte förändras under fokusering, en viktig egenskap för video.
Lumix S 50 mm f/1,8 är väderskyddat och alla specifikationer ska hålla ner till minst 10 minusgrader.
9 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Helt naturlig utveckling. Objektivet ska teckna ut en yta som är 4 ggr större än M43. Och kraven på optisk kvalitet är stora. Det duger inte att komma med något halvdant som är mjukt på full öppning längre. Att man i realiteten klarar sig bra med mindre krav på skärpa är en annan femma.
Förtvivla ej; om du kör Sony FE finns ganska många lätta och ofta billiga objektiv tex från Samyang. Canon R har också släppt en lätt och ganska billig 50mm f1.8. Tänkte gå över till Fuji och APS-C men nej, jag behöver den bättre bildkvaliteten. Det som retar mig (man måste väl klaga) är allt video grej som dom stoppar i kamerorna, som gör dom tjockare, tyngre och dyrare.
Som jag skrev ovan är det tur att m4/3 är tillräckligt bra för mina behov. Jag står gärna över, det blir för krångligt.
Panasonic är ett stort företag och kan ha råd att låta en satsning ta tid. De är stora inom video räknar nog med att de ska ge dem draghjälp in på småbildsmarknaden.
Jag hoppas de lyckas för de gör uppenbarligen bra grejor men vem vågar satsa på en så marginell plattform?
Så länge plattformen har de sakerna som man vill ha i sitt fotograferande och till en prislapp som man tycker är acceptabel så finns det väl ingen anledning till att välja bort ett märke bara för att andra är puritaner. Sen håller man på med video oxå så har de en stark position och många idag håller inte bara på med foto.
Visst men jag kommer ihåg tiden med KonicaMinolta och den tidiga Sony-tiden för 8-10 år sedan. Få som överhuvudtaget sålde några grejor och ingen andrahandsmarknad. Inköp var man ofta tvungen att göra i USA för ingen hade grejorna i Sverige. Blixtsystem fanns bara från originaltillverkarna och inga vare sig original- eller tredjepartsobjektiv. Det var rätt tråkigt att ha ett verkligt smalt märke. Rätt begränsat.
Det är inte så tungt, men lite bulkigt. Tänkt på att det motsvarar ett 25mm f/0,9 med MFT.