Merläsning
Test: DJI Mavic 4 Pro – kraftfull och mångsidig
Fotosidan testar
Plus
DJI Mavic 4 Pro är en kraftfull och mångsidig drönare för den som utför professionella uppdrag och för den som gör egna kreativa projekt. Det är en rejäl pjäs som är både större och tyngre än sin föregångare – men också med ny gimbal, bättre flygegenskaper och högre precision i tracking och hinderavkänning.
Läs mer...































67 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Hatar flippskärmar!
Hoppas att det blir främst en *fotokamera* - och inte en vloggarpryl!
Den kan användas för båda delar om en flip skärm finns.
Skall man främst fota, så föredrar jag dock en "normal" och snabbt vinklingsbar skärm.
Gillar inte alls flippskärmen på tex. XT4. Hoppas att Nikon inte tar efter detta.
Sånt kan annars skrämma bort fotografer som vill använda skärmen för att fotografera från höfthöjd. Själv kommer jag inte köpa Sony a7C av den anledningen, vilket jag annars gjort. Funkar ju inte om man måste vinkla ut skärmen och vrida den 180° för att se bilden bakifrån. Skärmen bör vara placerad mitt bakom objektivet, inte vid sidan av.
Förresten, har du nånsin skrivit nåt positivt om någon produkt?
Tror Zeiss 135mm/2.0 och Zeiss 15mm/2.8 och Zeiss 85mm/1.4 är bra linser. Men jag väntar tills jag köp dessa och provat på en FF kamera med minst 45 Mpixel innan jag uttalar mig.
Tror även D850 är en någorlunda ok kamera men jag väntar tills jag har köpt kameran innan jag uttalar mig.
Linser som jag tycker är ok är Zeiss 18mm/3.5, Zeiss 35mm/2.0, Zeiss 100mm/2.0, Nikkor 24mmPc/3.5, Nikkor 45mmPC/2.8,Nikkor 85mmPC/2.8, Nikkor 200mm/2.0, Nikkor 300/2.8, Nikkor 60mm/2.8 Macro, Hasselblad CF 80mm f/2.8 Hasselblad CFI 50mm/4, Hasselblad CF 180mm f/4.
Kameror Fuji GW 690III och Hasselblad 503 CW tycker jag är bra.
Ah, har du alltså testat de objektiv du listar här på en FF-kamera med minst 45 megapixlar eftersom du kan uttala dig om dem?
Jag förstår inte vad du har för problem med en flip skärm.
Håller helt med Martin H.
Gillar inte alls flippskärm - hatar det. Själv har jag vägrat att köpa XT4 av enbart den anledningen, vilket jag annars gjort.
För att inte tala om hur mycket en bild kostar idag och då menar jag priset för en "fullteknisk" kamera. ( 30.000 eller mer för ett kamerahus och ett lika dyrt, eller dyrare objektiv på det).
Jag menar inte att "gnälla" utan bara funderar på om jag , över huvud tagit, kommer att ha råd att fota i en snar framtid?
ha de gôtt
Jag har lite svårt att hänga med i resonemanget. Om du redan har en kamera så tillkommer nästan inga kostnader, man behöver ju inte köpa det senaste.
Vad det gäller kreativiteten så har det väl i långa tider funnits teknik som kanske kan ge en slags konstgjord kreativitet. Jag tänker t ex på stjärnfilter, filter som ger orangefärgade himlar eller liknande digitala effektfilter som funnits i digitalkameror i många år.
Utrustning har inget med kreativitet att göra. Jobba med den utrustning du har och slutför projekt samt studera konst. Under tiden du jobbar med projekten märker du vad som behöver komlitteras i utrustningen. En fördel med digitalt är korta ledtider och man slipper dyra filmkostnader så en kostnad på 20-30 tkr för en kamera spar man in på några år. Dock håller jag med att det blir svårare för vanligt folk i Sverige att spara ihop pengarna på grund av Globaliseringen tar bort stora delar av medelklassen.
@Thomas: Hur resonerar du egentligen? Du skriver kommentarer i nästan alla nyhetstrådar där du klagar på att de nya prylarna som kommer inte är tillräckligt bra på ett eller annat sätt, och samtidigt skriver du t.ex. i den här tråden att utrustningen inte har med kreativitet att göra och att man fortsätta med sina gamla prylar ...
@anders;
Mycket bra reflektion över dessa "gnällspikar" som väldigt ofta dessutom säger helt emot sig själva!
Avser dock ingen enskild person, men ett märkligt fenomen jag känner igen på Fotosidan från och till i olika nyhetstrådar. Varför klaga på att nya produkter kommer, om man samtidigt ändå säger sig vara helt ointresserad av nya produkter?
Ologiskt.
Bara att skippa att läsa om produktnyheter om man inte är intresserad. Enkelt! 😊
Sture: Din kommentar är helt obegriplig av två anledningar: 1) Försvinner din nuvarande kamera bara för att nya kommer? Nej. 2) Varför skulle det bli svårare att vara kreativ? Att göra det grundläggande med en kamera är ju lika lätt som alltid oavsett hur många nya funktioner de får. Och tro det eller ej, nya funktioner kan också medföra ny kreativitet, som t.ex att IBIS möjliggör handhållet fotande i mörka miljöer där det skulle vara lönlöst annars.
Kika bara på Leica som är avskalade kameror utan extra funktioner. Är dem billiga? Nej.
Precis det jag menar. När den kamera jag har är slut, för det kommer den att bli, så har jag förmodligen inte råd att köpa en ny. Med all "lullull" blir den alldeles för dyr och jag får "fota" med mobilen.
Men nog ska väl en sådan kamera hålla ett decennium eller så iallafall?
Sedan får man väl snarare säga att digitalkameror blivit förhållandevis riktigt billiga. En D100 kostade väl också runt 30000 om jag inte minns fel.
https://www.fotosidan.se/cldoc/news/priset-faststallt-pa-nikon-d100.htm
"Det rekommenderade cirka priset på nya Nikon D100 kamerahus, inkl uppladdningsbart batteri och laddare, är fastställt till 29 990 kr inkl moms."
"Denna attraktiva prisnivå gör Nikon D100 till ett mycket spännande alternativ för den avancerade fotografen som ännu inte har gett sig in i den digitala spegelreflexvärlden."
:)
En funktion jag saknar i Z6:an är att förminska sökarbilden till en mindre centrerad bild. Lämpligt när man har glas- eller solglasögon på sig. Vill minnas att Fuji XT-2 hade den funktionen. Väldigt fiffigt.
Med sina brister så tycker jag ändå Nikon gått in starkt med sin första omgång spegellösa småbildskameror. Lite polering och lärskap från de två senaste åren så tror jag systemet kommer att utvecklas starkt nu när de fräckare objektiven sakta är på väg in.
Man släppte dock en ny APS-C Z50 den får väl konkurrera med Fujifilm i så fall och selfie klarar den också.
Som dpreview skriver: "Absolutely no information is given about the Z7 II and Z6 II cameras aside from their respective names...".
Kunde ni inte ha väntat två ynka veckor tills de presenterats?
Om Nikon skickar ut en pressrelease att de kommer att berätta mer om kommande kameror om två veckor är det ju självklart att ALLA fotosajter publicerar det. Det är precis som med allt annat; Om x dagar visar Apple sina nya lurar, den 31 februari presenterar Volvo sin nya vätgasbil etc.
Det skulle snarast vara tjänstefel av Fotosidans redaktör att inte skriva om detta, och som synes är det rätt många som är intresserade (har du klagat hos dpreview också, förresten?) ;)
FS publicerar sällan eller aldrig rykten om nya produkter, men det här är ju bara en förhandsinformation om att det kommer att komma. Om du inte är intresserad så är det ju bara att skrolla vidare ...
Om Anders vill försvara och omfamna Nikons helt tomma och innehållslösa marknadsföringstrick, så varsågod. Jag för min del vidhåller min kritik och tycker FS borde ha hållit huvudet kallt och inte bjudit Nikon på gratis mastodontreklam utan istället på sin höjd nämnt om händelsen kort i en mening utan bild.
Att kommentarerna här har kommit upp till ett visst antal visar tyvärr bara att Nikons marknadsföringsstrateger har lyckats i sitt manipulativa uppsåt. Känn er blåsta!
"Att kommentarerna här har kommit upp till ett visst antal visar tyvärr bara att Nikons marknadsföringsstrateger har lyckats i sitt manipulativa uppsåt. Känn er blåsta!"
Gå genast till spegeln utan att passera gå. ;)
Ragnar skrev:
"Om Anders vill försvara och omfamna Nikons helt tomma och innehållslösa marknadsföringstrick, så varsågod."
Då är det väl snarare Nikon du ska klaga på/hos än på Fotosidan och Anders?
MvH
Johnny
Hade tänk köpa några D850 men nu finns det anledning att avvakta och titta på de båda husen.
Julklappen kan komma tidigt i år ;)
Behöver 2 st hus så kanske ett av varje då.
Gissar att man måste ha varit riktigt snäll i år för kalaset blir nog dyrt?
Äntligen Nikon är vi på väg ikapp lite med Canon/Sony m.m.
Jag förstår att Nikonanvändare inte tagit steget till spegelfritt då vi sitter med fantastiska hus/objektiv i DSLR.
Ja med massor av fina objektiv i både Nikkor och en del fina piratmodeller.
Nyfiken väntan då
D880 kommer inom ett år. Jag väntar på den.
Vad är det för spec på den? ja ryktesvägen förståss ;)
Har inte set någon spec. ännu från Nikon men samplat av yrkesfotografer på Youtube. Det finns två svar, det förväntas antagligen en 60 Mpix eller en uppdaterad D850. Oavsett vad det blir så räcker upplösningen en D850 för mig men om det blir 60 Mpix och behåller dynamiken någorlunda inom 1 till två steg av D850 så är det också ok.
Jag behöver en kamera till mina gamla Zeiss och Nikon optik men funderar på att skaffa en digital mellanformat på 50 Mpix inom några år då det passar mitt fotograferande bättre och jag har tröttnat på Nikon som inte kommer att stödja F i framtiden.
Men ... Utrustning har ju inget med kreativitet att göra så då borde det väl fungera med det som finns tillgängligt idag? Nikon har ju för övrigt inte övergett F-fattningen eftersom det finns en utmärkt adapter för det som inte alls är dyr. Att den inte fungerar med äldre objektiv med skruvfokus (som oftast är klart sämre än de nyare gluggarna) kan förstås vara en nackdel ...
Nackdelen med ftz adapter och om du ska ha kameran monterad på stativ så går det inte så lätt att byta objektiv från ett F mount till ett Z mount då ftz adapterns fot är i vägen. Önskar det kom en till ftz adapter som är helt rund utan fot.
Z gluggarna är bättre på många punkter men efter man lagt 20-30k på objektiv sitter man där med bara två till tre objektiv totalt. Hur kul är det? Var finns de prisvärda objektiven? *Syrsor*
Kräver att man nyttjar adapters eller trissvinst för att få ut nyttan med systemet just nu.
Ser du skillnad på 20 och 24 Megapixlar i en utskrift? I så fall är du nog tämligen unik.
I det här fallet krävs att man ser skillnad på 24 MP och 24 MP, eftersom Z6 har det antalet pixlar, vilket höjer svårighetsgraden ytterligare.
Ja, då blir det förstås ytterligare en nivå på dumheterna :)
Nikon Z6 är 24.5MP. Tvåan förväntas ha samma sensor.
Du har rätt . Jag såg 20 Mpix på en länk. Då blir det ett mer realistisk alternativ för mig som backup kamera om Z8 är är dyr.
Saknar man argument går man på person
Ett alternativ om man inte har några bra argument är att hänvisa till youtube ;)