Prylnytt
Nu får populära D750 en efterträdare: D780. Mycket av elektroniken i Nikon D780 delas med spegelfria Z6.
Det innebär att D780 har en 24 megapixelsensor som ger snabb autofokus i live view-läge. Just autofokus i live view är något som Nikon haft problem med i sina spegelreflexkameror.
Även autofokusen med optisk sökare förbättras jämfört med D750. Nikon D780 har 51-punkters autofokus och samma ljusmätare som D5.

Spegel och slutare begränsar serietagningsförmågan till 7 bilder per sekund. Men med elektronisk slutare i live view-läge kan man ta 12 bilder per sekund. Då är kameran helt ljudlös.
Nikon D780 har en vinklingsbar skärm som är 3,2 tum stor. Lagringen av bildfilerna kan ske på dubbla SD-kort (UHS-II).
Precis som Z6 har D780 både inbyggd wifi och blåtandskoppling. Kameran har inbyggd fokusmotor och fungerar därför med äldre AF-objektiv utan fokusmotor.

Nikon D780 är byggd i magnesium och vädertätad.

Videofunktionen har också vässats. D780 kan fånga 4K-video med full sensorbredd med 30p/25p/24p. Det finns stöd för både N-log och HLG HDR-video.
När D780 kommer ut i butikerna i början av våren hamnar priset runt 28 000 kronor, eller 34 000 kronor med AF-S 24-120 mm f/4 G ED VR.
17 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Sedan var det ju många som gillade D750( inte jag :P) och denna skulle vara lite som en "uppgradering" för den vad jag förstått.
Många är fortfarande kvar i F mount och har kameror dom trivs med, så det här är ett sätt att ytterligare försöka överleva, så finansiellt är det kanske en rätt ok grej att göra.
Tjavars, jag köper nog den kompromissen om jag inte behöver betala tre gånger så mycket jämfört med en D750 ...
Jag ställde egentligen samma fråga vid köp av en D850, den kostade och kostar nog fortfarande mer än en D750 och en D500, så därför köpte jag dessa två istället för en D850.
Det går att få tag på en fullkittad 850 för 30000kr och vill man ha ett proffessionellt verktyg som klarar allt så är den oslagbar till det priset men att ha en 750 redo för landskap,dåligt ljus m.m. o en 500 redo för när det är full fart är en höjdarkombination alla dar i veckan!
Vilka inställningsmöjligheter som finns avseende knappar får man väl titta efter i manualen e dyl när den finns.
Nikon har patent på en hybridlösning men återstår att se om dom förverkligar den.
Ser fin ut men hade gärna velat ha en Rund sökare. Inget som stör fotograferingen men bättre.