Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...




















14 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Utvecklingen av kamerasensorerna bromsar in?
Stort skärpedjup är inget problem med dagens pyttekameror och mobiler eftersom de har små sensorer.
Vill man få kort skärpedjup för att frilägga motivet mot en oskarp bakgrund så finns det nog inga billiga trix el. knep.
Det är väl först när sensorerna är av formatet Micro-43 el. större och objektiven är ljusstarka som man kan få till kreativa bilder med kort skärpedjup.
Videon och galleriet visade inga intressanta bilder från kameran tycker jag. Mest intetsägande reklamsnuttar på kameran.
Mer dyrt skit till penningstinna amatörer!
Tittade du ens på filmen, Östen?
De vill ha bättre bilder varje dag! Av allt. DSLR-lik kvalitet i fickformat är vad de är ute efter. Jag kan förståss inte veta om de kommer att klara av att hålla detta löfte, men det är vad de är ute efter och vad de marknadsför.
Jag har mer sällan min systemkamera med mig, men jag gråter halvt inombords varenda gång jag tar en bild med telefonen för att jag vet att "här har jag ett toppen tillfälle", men endast min telefon är med mig. Den här kameran kunde, som många nämnt, bara ligga i väskan konstant och alltid vara till hands.
Fast för det är rätt mycket pengar för en semester/fritidskamera...
- "okej allihopa. Titta in ikameran"
en kort stunds obekväm tystnad följer
- "I vilken lins skall vi titta?!?"
Har en känsla av att folk kan bli skrämda av den lins-bombaderade framsidan av den där kameran. :P
Roligt att se att Lytro får konkurrans så att den här teknologin kommer ner i pris. Lytros flaggskepp var löjligt dyrt och gav låg resolution på bilderna.
Många linser blir det -- månne putsduk ingå för de $1700..?
Sen återstår det att se hur bilderna blir. Det lär bli helt syntetiska pixeldata från flera linser. Existerar ens råfiler med kameran?
Blir resultatet lika bra som från en vanilj-APS-C DSLR blir jag sjukt imponerad.