Prylnytt
Leica behöver en billig kitzoom till sin instegsmodell SL2-S. Därför kommer nu Leica Vario-Elmarit-SL 24-70 mm F/2,8 Asph.
Det har varit svidande dyrt att köpa en normalzoom till Leicas digitala SL-kameror. Vario-Elmarit-SL 24-90 mm F/2,8-4 Asph kostar omkring 50.000 kronor. Men ännu värre är att objektivet är i största och tyngsta laget – 1.140 gram.
Därför kommer nu Leica Vario-Elmarit-SL 24-70 mm F/2,8 Asph som kostar hälften och väger 280 gram mindre, trots konstant ljusstyrka på f/2,8.

Att göra billiga objektiv är inte Leicas grej och därför har hittat samma lösning som i början av 1990-talet då de behövde en billig kitzoom till instegsmodellen Leica R-E. Då liksom nu har Leica vänt sig till japanska Sigma.
Leica Vario-Elmarit-SL 24-70 mm F/2,8 Asph är i stort sett samma objektiv som Sigma 24-70mm F2.8 DG DN Art som också säljs med Leica L-fattning. Väljer man Sigma-varianten sparar man omkring tio tusen kronor.

Sigma- och Leica-objektiven delar optisk konstruktion som består av 19 linselement i 15 grupper, varav tre inser är asfäriskt formade. Autofokusen ombesörjs av en tyst stegmotor. Det uppges inte vara någon skillnad i optisk prestanda eller byggkvalitet mot Leica Vario-Elmarit-SL 24-90 mm F/2,8-4 Asph.
Närgränsen är 18 cm vilket ger avbildningskala 1:2.9 vid 70 mm. Objektivet är byggt i metall och är vädertätat. Filterdiametern är 82 mm.
Det svenska priset är inte klart. I USA kostar Vario-Elmarit-SL 24-70 mm F/2,8 Asph precis hälften så mycket som den äldre normalzoomen, det ger ett pris omkring 25.000 kronor inklusive moms. Det nya objektivet kommer också säljas i kit med Leica SL2-S.
Exempelbilder



4 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Jag tar två stycken direkt. 😁
Fast om det är i princip samma som Sigma 24-70/2,8 DG DN Art så ligger den på 13 190:- vilket inte riktigt är i nivå med Leica.
Men "Märket" är ju säkert värt en del.
byggkvalitén är nog värt en del oxå ^^
även om de använder sigmas optiska formel så hoppas jag att de använder sitt eget glas. om inte så nöjer jag mig nog med att behålla min 24-90 som utklassar alla andra zoomar jag testat 🤓