Prylnytt
I april höjer Fujifilm priserna på sitt sortiment av fotografisk film. De hänvisar till en lägre efterfrågan i kombination med ökade kostnader.
Prishöjningen gäller globalt för dia, svartvitt, negativ färgfilm samt engångskameror. Hur stor prisökningen blir för kunderna är upp till de enskilda inköpsställena.
Så här skriver Fujifilm i ett pressmeddelande: "Efterfrågan på filmprodukter minskar kontinuerligt. Kostnaderna för produktionen, såsom råvaror, olja och energi fortsätter att stiga, eller stannar på en hög nivå. Under sådana omständigheter, trots våra ansträngningar att hålla nere produktionskostnaden, kan inte Fujifilm absorbera dessa kostnader under produktionsprocessen utan tvingas till prisökningar."
14 Kommentarer
Logga in för att kommentera
//Benny
Den kommer nog aldrig försvinna!
Det är ju inte så att film konkurrerar med digitalt genom priset. De som väljer att fotografera med film idag gör det antagligen mest av estetiska skäl eller för att arbetssättet, hantverket och processen tilltalar dem.
Film skiljer sig inte på något avgörande sätt från andra produkter: små volymer leder till stora priser. Ibland kan man uppnå högre volymer genom att sänka priset, men den båten har nog gått för länge sedan när det gäller film.
Hur mycket det än tar emot får man nog se sådana här prishöjningar som ett sätt att se till att film faktiskt fortlever och finns kvar som alternativ.
Fast då börjar väl folk koka egen film hemma i stället ...
Men kan man inte få lika mycket liv ur en digital bildfil från en någorlunda modern kamera ... Då har man som jag ser det helt enkelt inte försökt tillräckligt :-)