Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...




















11 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Jag minns de minst sagt livliga forumdiskussionerna som uppstod när vi i början av 2010-talet såg småbildskameror med den på den tiden skrämmande höga upplösningen 36 megapixel introduceras. Vilket, med den här nyheten i färskt minne kanske känns lite ... Futtigt? :-)
Nu skulle det nog bli nåt alldeles vanvettigt dyrt att implementera den här nya nivån av sensorteknik på en så stor sensor som småbild. Och det skulle (med övrig teknik tillgänglig idag) nog ge en rätt långsam kamera med lindrigt sagt måttliga batteriprestanda. Så det händer nog inte än på ett bra tag. För dyrt och för opraktiskt.
Men det kan vara värt att ha i bakhuvudet när vi relativt snart ser nya småbildskameror med 100+ megapixel. Även om det förstås också är en rätt stor siffra är det teknikmässigt trots allt ett rätt litet steg. Och inte något att oroa sig för, typ "måste jag skaffa nya objektiv nu?" :)
Visst är det kul med lite hysteri. :)
Men för att vara lite kritisk, var går gränsen för diffraktion på en mobilkamera av dagens mått? Testade 108mp-läget på en väns S22 och kunde inte se någon som helst ökad detaljrikedom över 12mp-läget trots att jag tekniskt kunde zooma in på bilden mer, och det var på motiv som egentligen hade mer detalj att ta från. Även de bästa mobilkamerorna har ju sällan en ingångspupill på som är mer än 3mm.
Just digital zoom är ett stort argument för.
Men som sagt, imponerande, det är det. Snart i en mobil nära dig 😉.
En mobil med matchande objektiv kommer nog att få en hel del med kamera idag att kanske lägga den på hyllan
Å andra sidan kommer det att smitta av sig på kamerorna också
Synd att Samsung slutade tillverka kameror.
Man undrar lite om man med den tekniken i en systemkamera kan nöja sig med ett riktigt bra 200mm och ändå täcka upp längre tele med hjälp av pixlarna jämfört med om man har tex ett 600mm?
Det förekommer redan idag att mobilen samplar ner pixlarna. Det finns flera fördelar med att göra så. Bland annat så kan man hålla en konstant bildstorlek vid zoomning.
HP1: 1/1.2” (10,5 x 8 mm)
HP3: 1/1.4" (11,5 mm diagonal)
Givet samma sidoförhållande för de båda sensorerna är alltså HP3 9.1 mm × 6.9 mm. (Om jag har räknat rätt).
Inte jättestor skillnad men varje tiondels mm räknas väl när man ska göra telefonerna tunnare.