ANNONS. Som Plus-medlem kan du styra hur mycket du vill se dessa annonser
Annons
Artiklar>Stora problem med Apples senaste operativsystem
Stora problem med Apples senaste operativsystem
Programvaror
Många hade problem under torsdagen när de skulle installera Big Sur.
Något gick fel hos Apple under torsdagskvällen när nya operativsystemet Big Sur släpptes. Flera funktioner upphörde att fungera, till exempel Maps, Messages, Apple Card och Apple Pay. Apple Store, Apples egen butik, låg nere.
Även certifikatservern för appar som ser till att okända program inte kan köra på MacOS krånglade.Inga installationer av MacOS Mojave och MacOS Catalina kunde starta nya appar.
Så här såg redaktionsmedlemmen Emma Svenssons Camera Raw ut efter uppdateringen.
Omstarter av datorer frös och det gick inte att installera Big Sur. Det tog också väldigt lång tid att ladda ner Big Sur, och sedan misslyckades installationerna. En del rapporter om problem med vissa program har också kommit.
Problemen ska till viss del vara åtgärdade, men detta understryker vikten av att alltid avvakta med uppdateringar av nya operativsystem. Ofta är ett kvartal en rimlig tid att vänta för att operativsystem och program skall hinna rätta till problem.
"Problemen ska till viss del vara åtgärdade, men detta understryker vikten av att alltid avvakta med uppdateringar av nya operativsystem. Ofta är ett kvartal en rimlig tid att vänta för att operativsystem och program skall hinna rätta till problem"
Riskerar man inte att missa viktiga säkerhetsuppdateringar då?
MacOS High Sierra får fortfarande säkerhetsuppdateringar. Lever du och tjänar pengar på din mac finns ingen anledning att vara först ute med de större uppdateringarna innan du vet att allt funkar. https://support.apple.com/en-us/HT201222
Såvitt jag förstått det så har Apple hitintills uppdaterat de operativsystem de har tillgängliga kontinuerligt så om jag som användare laddar ner ett helt nytt MacOS så får jag även med de senaste uppdateringarna i det.
Att vänta tills de första buggarna hunnit avslöjas i praktiskt bruk av de mest ivriga användarna och därefter blivit åtgärdade är absolut en god strategi oavsett vilket program eller uppgradering det än gäller.
Jag vet inte om jag bara har tur ? Men jag har alltid laddat ner nytt operativ till mina mac när det kommit o så även nu o som vanligt flyter mitt på helt ok tycker jag, har bara testat LR Classic lite grann men så här långt helt ok :-)
Skulle tro att Covid påverkar systemtester negativt. Även om de kan utföras varsomhelst så finns inte samma stöd för uppföljning. Ett annat exempel är Microsofts Flightsimulator 2020 som var snudd på ett fiasko vid lanseringen.
Apple...Microsoft. Två stora drakar som inte borde leverera på denna nivån i vanliga fall. Tänker jag.
"Ofta är ett kvartal en rimlig tid att vänta för att operativsystem och program skall hinna rätta till problem." Om alla lyder det rådet så kommer det ta minst ett halvår... och skriver du då "ett halvår" så kommer det ta 9-12 månader. Personligen ser jag få problem efter någon vecka eller möjligtvis till första debug-releasen kommer men alla har sin "bekvämlighetsgräns", vissa dröjer en major-release för att vara på den säkra sidan (vilket i apple-världen är 12 mån). ;-)
Jag brukar ligga ett par år efter med uppdatering av OS-version på Mac. Det finns sällan något revolutionerande i den senaste OS-versionen, och det brukar ofta vara en del strul med att få program att fungera efter en uppdatering.
Uppdaterade min Imac (inköpt i juli 2020) i förmiddags, det tog lite tid men har ännu inte upptäckt något negativt.. har inte heller någon bildhantering med den datorn! Den används bara för surfning och andra 'vanliga' dataärenden.. det är den fortfarande bra på med sin Retinaskärm!
Håller inte med dig - allt var inte bättre på Steves tid. Minns en iPhone uppdatering som gjorde mobilen obrukbar att ringa med. Tog något dygn för Apple att fixa det. Tror nog alla stora drakar någon gång har haft problem med buggar. Det viktiga är hur fort de rättar till felet och erkänner att de gjort fel.
Har laddat ner den på min MacBook Pro utan problem. Testar alltid på MacBooken innan vi laddar ner på dom stationära. Men det finns alltid en risk med att vara först.
Har installerat till min iMac och än så länge inte haft några problem. Både lightroom och Photoshop fungerar. Tycker den snurrar snabbare trots att spotlight indexerar i bakgrunden.
Jag kan tyvärr inte installera det. Min Air är för gammal nu. 2012. Jag är ändå rätt nöjd med att kunna använda en snart 9 år gammal dator utan att känna några begränsningar. Catalina fungerar oklanderligt. Där ligger Mac ljusår före de andra.
Håller verkligen med om det. Min är ifrån 2014 så KAN installera det, men tror inte jag ska göra det. Ångrar att jag installerade Catalina också dock, läste på dåligt och förlorade en del appar etc som jag kunde använda innan som efter inte fungerade. Nä ångrar inte en sekund att jag bytte till MAC för alla dessa år sedan...kommer nog aldrig gå tillbaka till PC om jag har råd^^
Jag har nog haft tur eller så är det funktion som förväntat. Nedladdningen tog lite tid men installationen gick utan problem, adobe Lightroom funkar som det skall till och med Canon Utility funkar utan att knorra. Det var Canon som jag var mest orolig för men tydligen obefogat. Vi uppgraderade förutom min MacBook Pro även en MacBook Air utan problem men har ytterligare en MacBook Pro 2014 kvar att uppgradera så vi får se om alla Macar som kan uppgraderas får samma bra resultat. :-)
Har uppdaterat min macbook pro 15” -17 som rullar som en klocka med BigSur. Inte märkt några problem varken innan, under eller efter uppdateringen. Kör CaptureOne som funkat (inte jobbat supermycket i det dock sedan uppdateringen), Apples egna appar funkar även dom klockrent. :)
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
24 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Riskerar man inte att missa viktiga säkerhetsuppdateringar då?
Att vänta tills de första buggarna hunnit avslöjas i praktiskt bruk av de mest ivriga användarna och därefter blivit åtgärdade är absolut en god strategi oavsett vilket program eller uppgradering det än gäller.
Apple...Microsoft. Två stora drakar som inte borde leverera på denna nivån i vanliga fall. Tänker jag.
Fill pattern eller liqufy?