Annons
Kalender > Visa aktivitet

Övergivna platser, Jan Jörnmark

20 februari - 29 augusti
Plats: Tekniska Museet, Stockholm | http://www.tekniskamuseet.se/1/1189.html

Jan Jörnmark har gjort sig känd för att uppmärksamma miljöer som fallit i glömska. Det är platser där naturen har tagit över byggnader och omgivningar som en gång sjöd av framtidstro, produktion och industriell energi. Hans bilder fascinerar såväl unga som gamla.

I Tekniska museets nya utställning Övergivna platser fokuserar Jan Jörnmark på Sverige och Stockholm. Det är tankeväckande fotografier av en avfolkad landsbygd och öde industriorter. Vad är det som har gjort att så många flyttar till storstäderna? Varför dör vissa platser ut och vittrar bort medan andra växer i rekordfart?

- I den här utställningen vill jag visa hur digitaliseringen och globaliseringsprocessen påverkat Sverige på kort tid. Landsbygden har tömts medan Stockholm och storstäderna växer i accelererande takt, säger Jan Jörnmark.

 

 

 

- Visa idag
Kategorier
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa ett Plus-medlemskap.
ANNONS
Götaplatsens Foto anordnar kikar- och fotomässa den 26:e april