Nyheter
Mångfacetterad bild av transpersoners verklighet.
Elisabeth Ohlson ställer på Arbetes museum i Norrköping. I id:TRANS finns en serie porträtt av nu levande transpersoner och deras familjer. Med fotografier, brev och videoinstallationer vill hon ge en mångfacetterad bild av transpersoners verklighet.
![](/cldocpart/811260.jpg)
”Elisabeth Ohlson är en fotograf som ofta väljer att skildra människor som samhället osynliggjort eller vänt ryggen. I id:TRANS lyfter hon transpersoners liv, vardag och erfarenheter, både genom historien och i vår samtid. I sina ofta monumentala verk låter hon dessa människor ta plats och deras blickar möter våra. En viktig och angelägen utställning”, säger Alexandra Kronqvist, intendent på Arbetets museum i ett pressmeddelande.
![](/cldocpart/811261.jpg)
Elisabeth har också iscensatt ett antal historiska gestalter, där den mest framträdande är drottning Kristina. Elisabeth har sedan hon själv var ung fascinerats av drottningen: ”För mig var drottning Kristina en fri person som inte lät sitt kön styra sitt liv”.
1999 blev Elisabeth Ohlsons utställning Ecce Homo omtalad. 2007 fick Elisabeth Arbetets museums Dokumentärfotopris.
![](/cldocpart/811262.jpg)
id:TRANS skulle ha öppnat 2020, men i och med pandemin fick det skjutas upp. Utställningen visas på Arbetets museum i Norrköping 21 maj–14 augusti 2022.
11 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Seriöst,
Första bilden: två helt olika färgtemperaturer på kollaget och trollspö-friläggning.
Andra bilden: Samma 9x12 ram till alla montagen.
Tredje trion: Enklast möjliga ljussättning, klarhet på nästan max och modeller som ser ut att vänta på bussen eller nåt.
Det här är ett kollage av bilder, inget mästerverk i fotografi. Skulle fotografierna vara av ett gäng mäklare eller taxiförare skulle de aldrig få någon som helst uppmärksamhet. En klassisk Kejsarens nya kläder...
Recension i Expressen 2018. https://www.expressen.se/kultur/konst/tiden-har-hunnit-ikapp-elisabeth-ohlsson-wallin/
https://sv.wikipedia.org/wiki/Verksh%C3%B6jd
Inte ett ord om fotot... Bara om hur viktigt det är med transpersoner.
De bilder jag ser ovan tror jag dock inte hade blivit likadana om någon annan fotograf hade varit där och fotograferat.
Men som kollage i en kampanj för HBTQ utan att bedöma det fotografiska yrkets hantverkstalanger så funkar det säkert toppen.
Men nu är detta en fotosajt vad jag fattat och nån fotografisk talang är det inte vi tittar på här, däremot en ganska duktig marknadsförare och rebell inom HBTQ.
Det är väl inte så svårt att särskilja tycker jag. Detta har pågått i decenium dock och jag tycker det är lite trist att se en massa amatörer sprida kladd som fotografisk konst när det liknar en photoshopkurs del 1 i högstadiet.
Jag skiter i syftet med bilden, bild är bild, är jag fortfarande otydlig?