Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...




















10 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Kör Cam Remote från Fujifilm i min iPhone och den är då på klingande Engelska, där kan man hämta filer till telefonen och fjärrstyra kameran.
Vi har försökt ladda ned ett flertal gånger via itunes både på iphone och ipad och det blir japanska. Vad gör vi för fel? (Vi har svenska språk i telefonen och paddan:-)
Gjorde en snabb sökning och du verkar inte vara ensam utan det är ett problem i kombination med iOS8. Rådet verkar vara att logga ut/in på iStore och hjälper inte det så byta språk på mobilen till engelska eller lägga in engelska som andraspråk. Några hävdar att det är iOS 8.0.1 som ställde till det men andra svarar att en uppdatering inte hjälpte.
Äger själv ingen Fuji och saknar helt erfarenhet av det men det var den informationen jag fick fram på Google.
Kan det vara något knas med App Store, för jag kan inte söka upp Fujiapparna nu. Kanske går att hitta till dem härifrån:
http://app.fujifilm-dsc.com/en/
Testa annars länken ovan på datorn var du har iTunes till din telefon, så hämtar du hem den i iTunes och syncar in den i telefonen. Måste ju bara funka!
Det är en inställning i iOS8 som måste göras:
inställningar - allmänt - språk & region. Under iPhone-språk klickar man på "Andra språk" och markerar även engelska där, sedan klar och vid frågan om att behålla språk väljer man "behåll svenska"
Tack!!!
Vi skall kolla det. Det låter enklare än att läsa Japanska ;-)
Varför bildstabilisator på vidvinkel? Du handhåller kameran utan märkbar skakoskärpa ned till slutartider på 1/30 s.
Varför ska 1/30 vara gränsen, jag handhåller min Olympus OMde5 på 1/4 sec med den brännvidden med stabilisering.