Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Mer premiumläsning
Test: Peak Design Roller Pro Carry-On - hård väska i mjuk design
Fotosidan testar
Plus
Peak Design Roller Pro carry-on är en praktisk och rymlig rullväska som riktar sig till den resande kreatören som har klipp i steget och är rädd om sin utrustning. Trots lätta material och smart design är denna snygga väska ingen lättviktare – men premiumkänsla, smarta lösningar och livstidsgaranti väger tungt.
Läs mer...
3
Joel Meyerowitz får priset Outstanding Contribution to Photography 2026
Fotografer
Joel Meyerowitz har utsetts till mottagare av utmärkelsen Outstanding Contribution to Photography vid Sony World Photography Awards 2026. Priset hedrar personer som genom sitt arbete har haft ett betydande inflytande på fotografins utveckling. Meyerowitz uppmärksammas för sitt omfattande och varierade bildskapande och dess påverkan på fotografins visuella uttryck.
Läs mer...
5












3 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Kul att du gillar det - Cato är en underbar fotograf och härligt ödmjuk människa.
Ja, så är det helt klart - Catos "stil" använder många andra numera. Vilket inte förminskar hans bilder tycker jag. Nyskapande? Nej, det kan man inte säga. Personligt och laddat? Ja, i alla fall i mina ögon.
Men det är det som är så spännande: vi ser alla på olika sätt på fotografier, och i något avseende blir de inte "klara" förrän någon har betraktat och tolkat/reagerat på dem.
Tack för att du delar med dig av dina tankar!
Storformats kameror ger otroligt högkvalitativa bilder. Det var en tränd när digitaltekniken slog igenom under 2000-talet att fotografer med konstambitioner åter började använda storformatskameror med äldre optik. Man gick ifrån 4*5" formatet till en kamera med så stor filmyta som möjligt. Dessa var då oftast ateljekamrror och fick transporteras med skåpbil till platsen. Det finns också resekamror vars bildformat är större än 4*5". Själ har jag använt Horseman LX 4*5" och även gått ateljefotokurser dels med digital kamera och dels med analogt storformat.