Highgate cemetery i svartvitt
Jag hade plockat fram ett antal andra bilder för att göra ett inlägg, men kom av mej lite av dagens händelser. Det jag hade tänkt skriva om kändes inte passande. Jag tog istället fram de svartvita bilderna som jag valde ut från bergravningsplatsen Highgate Cemetery, som vi besökte i början av januari.
Det var några bilder som jag tyckte redan när jag stod på platsen att de skulle passa i svartvitt.
Bilderna är ganska mörka, men träden, de vildvuxna buskarna och mängder med slingrande murgröna gjorde begravningsplatsen mörk, men det var också fridfullt och det kändes passande bland de gamla gravarna.
Många vilar här och även om begravningsplatsen är gammal förekommer det fortfarande begravningar här, som besökare uppmanas att respektera.
Dessa mausoleum hör till Circle of Lebanon, som jag även har visat i färg i ett tidigare inlägg.
Naturligtvis finns det historier om spöken på ett sånt här ställe. Den här bilden är tagen på östra sidan av begravningsplatsen, där Karl Marx ligger tillsammans med sin fru, dvs den ursprungliga graven. Han är inte begravd där monumentet står, det som restes långt efter hans död.
Kanske finns han där ibland...
Hälsningar Lena
Jag utgår ifrån att det är färgbilder som du har konverterat till svartvitt. Det har du lyckats bra med. Det är nämligen inte allom givet. Man ser ofta gråblaskiga misslyckade sådana försök, beroende på att vederbörande saknar svartvit erfarenhet.
/Affe