Prylnytt
Nikon D850 har en bakbelyst 45-megapixelsensor och kan ta upp till 9 bilder per sekund. D850 kan även filma i 4K med hela sensorns bredd och har samma 153-punkters autofokus som Nikon D5.
Den nyutvecklade sensorn har 45,7 miljoner effektiva pixlar och är bakbelyst. Det kan göra att sensorn bättre kan utnyttja ljuset vid mycket stora bländaröppningar.
Den nya sensorn gör det också möjligt att fotografera med ljudlös elektronisk slutare. Med hjälp av den elektroniska slutaren går det dels att ta bildserier med full upplösning i ungefär 6 bilder per sekund och dels i ett läge med 8-megapixelbilder med 30 bilder per sekund. Dessutom går det att köra ljudlös intervalltagning.
I likhet med föregångaren D810 har D850 bas-ISO 64 för att ge stort dynamiskt omfång och inget lågpassfilter för bättre detaljåtergivning. Max-ISO är 102 400.
Nikon D850 kan ta 7 bilder per sekund. Med hjälp av batterigreppet MB-D18 och ett EN-EL18B-batteri kan bildfrekvensen ökas till 9 bilder/s.

Många likheter med D500
För att öka autofokusens precision har D850 fått samma 153-punkters AF-modul som Nikon D5 och D500. Andra funktioner från D5/D500 är belysta knappar och att fokuspunkten kan flyttas med en joystick. D850-kamerahuset har många likheter med D500, bland annat en vinklingsbar skärm och att det saknas inbyggd blixt.
Sökaren har 0,75x förstoring vilket innebär att D850 har Nikons största optiska sökarbild hittills. Den färgkänsliga ljusmätaren har dubbelt så många mätpunkter som D810, totalt 180 000 punkter.
Slutar- och spegelmekanismen är nykonstruerad och ska klara 200 000 exponeringar. Spegeln har fått motvikter för att minska sina vibrationer.

För lagring av bildfilerna finns två minneskortsplatser, ett för SD-kort (UHS-II) och ett för XQD-kort. Bufferten rymmer 51 råfiler med 14 bitar och en bit över 170 råfiler i läget 12 bitar lossless-komprimerade. D850 har tre storlekslägen för råfiler, fullstora, medium (25,5 megapixel) och small (11,3 megapixel).
Du kan dessutom spara beskurna filer med 1,2x eller 1,5x (APS-C), 5:4 format och - nyhet - 1:1-format.
D850 har både wifi och bluetooth inbyggt, men inte GPS. Istället går det att geo-tagga bilderna med funktionen Snapbridge. Det går att ansluta wifi-sändaren WT-7 om man behöver öka wifi-kapaciteten.
Videofunktionen har fått ett rejält lyft jämfört med D810. D850 kan filma i 4K UHD med hela sensorns bredd i 24/25/30 bildrutor/s. UHD-video kan parallellt sparas i 8-bitars 4:2:2 via HDMI. Kameran kan också skapa time lapse-video i 8K-storlek. När du filmar i full HD kan du köra 4x eller 5x slow-motion-inspelning.
En ny funktion är fokustackning för att kunna skapa makrobilder med stort skärpedjup.
Avdelningen bättre sent än aldrig: D850 har konturframhävning (focus peaking) i live view och videoläge så du enklare kan fokusera manuellt. Du har fyra färger att välja på för markeringen och tre känslighetslägen.
Nikon D850 väger 915 gram vilket är 35 gram mer än D810. Det rekommenderade priset är 39 290 kronor inklusive moms för kamerahuset. I paket med AF-S 24-120/4 VR är priset 47 590 kronor. Säljstart den 7 september.
63 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Fråga 2: Vet vi något om de där mindre rawe-formaten? Alltså, om det är i princip samma som föregående s-raw?
Fråga 3: Rent allmänt, det här med att man får högre hastighet med batterigrepp. Hur funkar det egentligen? Är det en artificiell begränsninge eller är det på riktigt? Och om det är på riktigt, vad är det kameran behöver - mer effekt eller högre spänning? (Det senare känns konstigt, borde inte elektroniken vara anpassad för en viss spänning? Men vad vet jag.)
För att besvara mig själv lite grann: Nikon tycks hävda "Recorded in 12-bit, lossless compressed format" för de mindre raw-storlekarna.
Det var intressant.
Angående högre hastighet med batterigrepp och EN-EL18 så handlar det om att det större batteriet ger både högre spänning och kan leverera högre strömstyrka - man kan helt enkelt enklare plocka ut mer effekt.
Visst hade man kunnat höja hastigheten även med ett mindre batteri, men då till priset av att få ut rejält mycket färre exponeringar på en laddning.
Tack! Det där har jag funderat på länge.
Även om jag fortfarande antar att man tar ned den högre spänningen från EN-EL18 (i det här fallet). Jag kan visserligen inte mycket om sådant, men inälvorna i kameran borde väl inte gilla att plötsligt få 50 % högre spänning.
De kanske ändå gör om den till något annat slår det mig. Det finns väl inget som säger att den arbetar med 7 V internt.
Visst du kan plocka ut högre spänning med två batterier men det är knappast det som gör att kameran blir snabbar lika dumt som att säga att den skulle ha 70 bilder per sekund om du den matades med 230v. Om man funderar på hur elektronik fungerar så sitter det Spänningsregulatorer / dc dc - konkretare som konvterar till rätt spänning från batteriet men det är inte så att sensorn matas med 10v istället för 5v bara för att man använder batterigreppet.
Lever detta från när batterigrepp innehöll motor på analoga kameror?
Sony a9 lyckas göra 20fps med ett mindre? Batteri än detta.
Det hör är ren jäkla bluff från nikon.
Med säljstart menas när butikerna kan börja leverera kameror till de första kunderna.
Även D700 och D300/D300s kunde snabbas upp med kraftigare batteri i batterigreppet.
@Jonas Du verkar missa att Nikon har både spegel och slutare med tillhörande motorer. Sony A9 kan bara köra i 20 bilder/s utan mekaniska rörelser, alltså med elektronisk slutare. Sen är det trots allt också rätt stor skillnad i antalet exponeringar per laddning.
"Sony a9 lyckas göra 20fps med ett mindre? Batteri än detta.
Det hör är ren jäkla bluff från nikon."
Sony A9 klarar bara 5 bps med mekanisk slutare. D850 klarar med mekanisk slutare 7 bps utan extrabatteri och 9 bps med extrabatteri.
Med elektronisk slutare klarar A9 20 bps men då klarar D850 30 bps även om upplösningen då blir reducerad. Att tvingas använda elektronisk slutare för att komma upp i bildfrekvensk är klart negativ och ingen riktig lösning.
Om de mindre raw-formaten: Nikonrumors har en jämförelse av specar mellan D850 och D810.
https://nikonrumors.com/2017/08/24/nikon-d850-vs-nikon-d810-specifications-comparison.aspx/
Där står det för D810
"small size available (12-bit uncompressed only)"
Och för D850
"large, medium, and small available (medium and small images are recorded at a bit depth of 12 bits using lossless compression)"
Det indikerar väl (indikerar, inte bevisar) att det är ungefär samma lösning som förut, fast nu med komprimering också.
Lägg därtill 4K video utan croppfaktor, slowmotionfunktioner samt automatik för timelaps och fokusstacking så blir det nästan för bra för att vara sant.
Denna kamera kommer att kunna användas för såväl gatufoto, sport, natur & landskap samt givetvis vanligt studiofoto.
Måste säga att priset är väntat, men ändå överraskande lågt för att vara lanseringspris.
Kolla på funktionen Fokus stacking. Det kanske är vad du vill ha.
Ja kanske, ska läsa mer om det. Stacking är bra det också men jag tänkte mest att kunna välj ut en rawbild av en serie där fokus sitter där man vill.
Jag tror det är precis vad du vill ha.
Fokusstackningen innebär att du anger hur många bilder som skall tas, och hur stor fokusjustering som skall göras mellan dem. Vilket innebär att det bör gå att använda även för fokusgaffling.
Har ni fått testat hur detta fungerar i praktiken?
- om man kör stacking går den så kontinuerligt med angivana värden, eller måste man aktivera en ny serie efter varje gång?
- kan det t.o.m fungera på rörliga motiv, tex om man väljer 3 bilder och AF-C, kan man i en serie få 3 stackade bilder, omfokusering och 3bilder till etc?
- vet man något hur mycket extra tid omfokusering i stackning tar? För den kör väl inte detta på 7 bilder per sekund
- kör den stackning från första fokus (såsom fokus ställs utan stackning) och därifrån bortåt, eller kan man få bilder även innan fokus, som är mer åt gaffling?
Peter: Jag provkörde stackning helt ytligt, men för att besvara dina frågor skulle jag vilja testa det mer utförligt först. Vi lär återkomma till det när vi testar D850 :-)
Fint, ser fram emot det, det är förhoppningsvis något som kommer i andra Nikonkameror i framtiden
Men priset i USA verkar hamna på 3300 dollar och ofta brukar de svenska priserna ligga på 10x dollarpriset så lite högt pris här tycker jag. Särskilt svettigt blir det eftersom man behöver köpa batterigrepp för att komma upp i 9 fps (precis som med D700 för den delen) och också särskilt batteri. Jag får nog tyvärr vänta med order ett tag :-/
Det är lite sugigt ja. Om jag räknar om med aktuell dollarkurs och lägger på 25% moms och (gripet ur luften, har inte kollat upp) 5 % tull så hamnar jag på 35 kkr. En bra bit från 39 kkr. Det svider en del.
Vi kan konstatera att Nikon lagt det svenska priset mycket nära introduktionspriserna för Canon Eos 5D Mark IV och 5DsR. Det är kanske ingen slump utan en bedömning av vad marknaden är beredd att betala. D850-specarna står ju sig bra mot dessa modeller.
Står sig bra är väl ändå ett understatement?
Garanti har du, men det är via handlaren. Så du får skicka den till handlaren i USA.
det är ju sannerligen en nackdel om den börjar krångla.
Fast jag har köpt både D300 och D700 i USA. Har inte haft problem med service hör i Sverige för de husen ändå. Detsamma gällde mitt gamla 70-200/VR I.
Jag förbeställde en D850 i Sverige 4 veckor sen, men när jag såg priset så blev det klart att jag har inte råd med svenska priset. Att det alltid ska vara bland de dyraste i Världen, alla fall dyrast eller en av de dyraste i Europa. 50% högre pris i Sverige än i USA, 13000 kronor. Klart man gör en weekend resa till USA och köper en där. För de 10000 kronor man sparat kan man reparera rätt mycket på kameran utan garantin :)
@Mats
Beror lite på hur du räknar. Om man köper en D850 på B&H i New York så kostar den 28 378 kronor enligt Forex. Till det kommer lokal skatt på 8,875 procent. Då är vi upp i 30 897 kronor. Ska du sedan ta in kameran i Sverige på laglig väg tillkommer moms. Slutpris 38 620 kronor.
De flesta privatpersoner slänger kartongerna och hoppas på att slippa betala moms. Men för en företagare som ändå får dra av momsen blir det inte lönt att importera.
Magnus,
Du räknar fel på konverteringen. Summan i SEK är ca 26600. Du bör inte använda dig av Forex för valuta beräkningar. Där är det alltså nästan 2000 kronor till att stoppa på sparkontot.
Sen bör man väl, tycker jag, ändå räkna på det vanligaste scenariot, och det är för den privata konsumenten, för det säljs många fler till privata ägare än till företag.
Dessutom tycker jag att om man ändå ska handla så kan man göra det på det ställe i USA som är billigast, alltså New Hampshire eller liknande som har NOLL tax.
Alltså blir summan 26600 + resan som ligger under 3000 t/r. Tror i princip ingen är så "dum" att man sen deklarerar den som ett nytt köp i Svenska tullen.
Man behöver inte slänga förpackningarna heller. Dom kan du skicka hem med posten.
Jag har faktiskt vägarna förbi usa när den släpps, frågan är om det finns någon möjlighet att få fatt i en, någon som har tips på var man skulle kunna förbeställa bäst? B&H?
Jag har bäst erfarenhet av B&H, men det finns flera andra bra företag också. Har för mig att t.ex. Berger Bros och Adorama var helt ok. Det du kan tänka på är att om du beställer och får det skickat till en annan stat så betalar du inte skatt (men du ska om du bor i USA ofta deklarera detta), men om du går in i NYC och handlar direkt så läggs skatten på.
tack för tips, beställning lagd. Bara hålla tummarna för att man får en.
Jag tror inte du har en chans om du lägger förbeställning på Adorama eller BH. När kameran presenterades så satt amerikaner och väntade vid datorn för att lägga förbeställning. Efter några få timmar så såg jag att de som lagt förbeställning då, några timmar senare, hamnade på ca 5000 I kö. Det betyder troligen 2:a eller 3:e batch release, alltså lång bort från dagen den börjar säljas.
Jag kommer köpa av mindre kedjor, som Best Buy och annan med gott renome och betyg. Tror mer på dem I detta fall. Dessutom har jag inte så bråttom, så jag väntar till efter första ruschen.
Förutom de 13000 så sparar jag ca 2500 till på att köpa batterigreppet och EN-EL18b + BL-6 där också. Sen sparar jag på köp av 2st Lexar Professional 2933x XQD 64GB = spara 2300. Köp av en Lexar Professional 2000x UHS-II 64GB = spara 1050. Kortläsare Sony MRW-E90 = spara 650.
Sammanlagda sparandet blir ca 19500 (minus 3000 t/r resan).
Häftigt stor summa att spara :D
Får du en raw-fil?
Johnny: Du kommer strax kunna läsa mer om den funktionen :)
Jonas: Du får en serie bilder, råformat eller jpeg väljer du själv.
Inte inbyggt men ML ger det. Men visst är man som Canonägare avundsjuk.
Olympus E-M1 mk2 har fokus stacking i kameran även mk1 tror jag. andra Olympus kameror har fokus bracketing
Olympus TG-4 (en kompaktkamera) har fokusstackning, så det är väl inte direkt raketkirurgi att stoppa in det i en kamera.
Men förstås mycket trevligt att D850 har fått det!
AF-S 24-120/4 VR är varken bu eller bä. Det är mångsidigheten som är poängen med objektivet. Det presterar aningen sämre än Canons motsvarighet. AF-S 24-70/2,8 VR är en klass bättre.
Jag har ett till min D750 och blev positivt överraskad över både skärpa och kontrast när det var nyinköpt. Kan kanske upplevas som litet klumpigt om man är van med fast optik inom brännviddsomfånget. Den enda nackdelen jag ser, är att på de allra kortaste brännvidderna uppträder en distorsion som är tydlig om motivet är känsligt.
Ja okej, nya Tamron 24-70f/2,8 fins också för hyggligt pris.
Objektivtests test, http://www.objektivtest.se/tester/nikon-af-s-24-120-mm-f4-g-ed-vr-test/ , visar att detta objektiv inte är det optimala för D850.
Som fråga till en artikel om en ny kamera tycker jag den är i hög grad on-topic :)
Jag upplever att Adobe uppgraderar det stödet så där lite i snitt varannan månad (5-6 ggr per år), förstås lite varierande med hur många kameror som presenteras - det varierar ju i sin tur en hel del.
Första inköp av 5D IV som omnämnts via recensionerna här på Fotosidan är från mitten av september 2016. Första betaversion av Lightroom med stöd för 5D IV kom före 9 september 2016. Första stabila uppdatering kom innan 20 september 2016.
Har man annan råkonverterare får man höra av sig till sin utvecklare och skänka några råfiler. Stöd för Canon M5 och Darktable kom en dag efter att jag skickat in råfiler.
Det beror på när Adobe får tillgång till kameran. Det finns flera fall då Adobe varit klara innan en kamera lanserats, ex. Eos-1D X Mark II och Fujifilm X-T2. En-två månader är nog det längsta man normalt behöver vänta.
En av de funktioner jag har mest nytta av, för mer exakt mätning av fokus punkt.
Nu har jag tagit reda på det och det var som jag sa.
En liten miss av redaktionen men nu vet redaktionen om denna fantastiska nya funktion och kan lägga till det i artiklar om D850.
Funktionen heter "Pinpoint AF"
Vi skrev om det och en massa andra mindre detaljer i vår mer djupgående genomgång publicerad senare samma dag - finns till och med en bild på hur den mindre fokuspunkten ser ut om du är nyfiken :-)
Låter konstigt då ingen i redaktionen kunde svara på min fråga.
Men det är bra då. Besviken på att ni inte kan svara på mina frågor och man kan bara tro att det är för att ni inte kan eftersom ni svarar på i princip alla andra.
Jag behöver inte se artikeln, men tack.
Jag har fått D850 produktmanualen i dag och sett det tidigare i läckta bilder.
Mats, jag såg din fråga, men får erkänna att jag utgick från att du ändå skulle läsa den andra artikeln om du var intresserad av D850 :)
Jag talar inte om Banks, dom är inge vidare att ha. De sparar inte inställningar man vill ha, som man alltid kan gå tillbaka till när man gjort någon justering.
En liten detalj... Det ska väl vara 45,7 Mpix och inte 45,4 som det står i texten? ;)
Hoppsan, det är korrekt. Totalt 46,89 megapixel, varav 45,7 effektiva. Siffran i artikeln är ändrad :)
Lysande! :)
Får ni veta i förväg vad som är på G? Eller får ni vänta på releasen som alla andra? I så fall förstår jag inte hur ni hinner skriva en artikel och publicera tidigt på morgonen samma dag?
Leif
Det varierar. I vissa fall får vi veta vad som presenteras samtidigt som alla andra och får skriva om det så snart vi hinner. Vilket ibland tar några timmar, man kan vara mitt upp i något annat. I andra fall får vi information i förväg på villkor att inte skriva något förrän produkten presenterats. I just det här fallet med D850 fick vi information i förväg, då under villkor att inte sprida den förrän 06.00 dagen då kameran lanserades.
Vi föredrar ju att få information lite i förväg, dels för att vi då kan ha korrekt och komplett information ute direkt när produkten presenteras, men också för att man då hinner fundera lite och kanske få med lite reflektioner och kommentarer kring produkten och vad som är nytt. Det ger ju intressantare och mer läsvärda artiklar. Det här vet alla tillverkarna och försöker hjälpa till, men ibland vill de att en nyhet skall vara så oväntad som möjligt och då håller de knäpptyst. Ett bra exempel är ju D500 som ju kom som en ganska komplett överraskning.
Som jag förstår det kan du i D850 välja mellan H.264 eller MPEG4 för komprimering av 4k-video vilket bör ge väsentligt mindre filstorlekar än MJPEG som Canon använder i 5D IV.
Några testexemplar av D850 har inte levererats än, så vi har bara hunnit prova några av kamerans funktioner än så länge. Mycket talar för att D850 precis som D810 ska ligga i framkant när det gäller bildkvalitet vid lågt ISO.
Det kan bli intressant att jämföra med GFX 50s när vi kommer igång med testet av D850.